امروز : جمعه, 25 خرداد 1403

اتمام پل روگذر بجنورد به تاخیر افتاد

 

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به تعطیلی پروژه پل روگذر چهارراه شهدا در مرکز خراسان شمالی گفت: این پروژه که قرار بود در کمتر از یک ماه دیگر به بهره برداری برسد تا ۶ ماه دیگر هم به پایان نمی‌رسد.

رضا فیروزه اظهار کرد: بهره برداری از این پروژه در خوش بینانه ترین وضعیت، بیش از 6 ماه دیگر زمان نیاز دارد.

فیروزه با بیان اینکه اجرای این پروژه به هیچ عنوان ضروری نبود افزود: راه کار بهتر و اولویت اصلی برای حل مشکل ترافیک در مرکز استان و انتقال عبور و مرور خودروها به خارج شهر، اجرای کنارگذر جنوبی بجنورد است که هنوز  اقدام قابل توجهی در این زمینه انجام نشده است.

وی با انتقاد از تاخیر در اجرای کنارگذرشمالی و جنوبی مرکز استان اظهار کرد: اگر این طرح در اولویت قرار می گرفت و هزینه های مزبور در این طرح صرف می شد بهره برداری از این طرح سرعت گرفته و بخش بزرگی از مشکلات ترافیکی مرکز استان حل می شد.

وی درباره سبب غیرضروری و غیرکارشناسی انجام شدن پروژه پل روگذر چهارراه شهدا در بجنورد از هزینه های صرف شده در آن انتقاد کرد و افزود: حساسیت موضوع این هزنیه کرد وقتی مشخص می شود که بدانیم وضعیت اعتبارات عمرانی شهرداری رضایت بخش نیست و اجرای این پروژه سهم زیادی از این اعتبار را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: اعتبار شهرداری بجنورد پارسال 590 میلیارد ریال پیش بینی شده بود که از این رقم حدود 25 میلیارد و 500 میلیون ریال معادل 43 درصد، به عنوان بودجه جاری پیش بینی شده و مابقی آن معادل 33 میلیارد و 700 میلیون ریال به عنوان بودجه عمرانی منظور شده بود. وی افزود: از اعتبارات جاری تنها 100 میلیارد ریال و از اعتبارات عمرانی نیز 22 میلیارد ریال اختصاص یافت که از این رقم حدود 9 میلیارد ریال یعنی حدود نیمی از اعتبار تخصیص یافته باید صرف اجرای تنها یک پروژه شود آن هم پروژه ای که نه اولویت دارد و نه ضروری است.

فیروزه اظهار کرد: مخالفت هایم را برای اجرای این پروژه همان زمان اعلام کردم اما این پروژه رای آورد و وارد مرحله اجرایی شد. عضو شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: اگر قرار است شهر را مدیریت کنیم باید هزنیه ها و درآمدها مورد توجه مسئولان باشد و مهم تر از آن اولویت های شهری لحاظ شود و بودجه و اعتبار براساس اولویت هزینه شود.

وی تصریح کرد: اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه حدود 90 میلیارد ریال بود اما به نظر می رسد با 120 میلیارد ریال نیز نتوان این پروژه را کامل کرد علاوه بر آن، هم اکنون چراغ روز شمار اجرای به 20 روز نزدیک می شود اما پیمانکار از دو ماه گذشته کار را تعطیل کرده است با این وضعیت و در وضعیت خوش بینانه بیش از 6 ماه زمان نیاز است تا این تقاطع به بهره برداری برسد. فیروزه با تاکید براینکه به نظر من اجری این طرح اصلا ضروری نبود گفت: طرح اجرای یک تقاطع غیرهم سطح در تقاطع امام علی)ع) مصوب و تهیه شده است که با اجرای آن مشکل ترافیکی ورودی شهر بجنورد از سمت اسفراین به طور کامل حل می شود.

وی تصریح کرد: اجرای این تقاطع و اجرای کنارگذر جنوبی رینگی در جنوب شهر ایجاد می کند که مشکل ترافیکی جنوب را حل می کند.

روگذری که می توانست زیرگذر باشد

عضو شورای اسلامی بجنورد با گلایه از اینکه هزنیه ای که خرد خرد و ریال به ریال از جیب مردم و از محل عوارض جمع آوری شده صرف پروژه ای غیر ضروریی می شود افزود: برای ایجاد تقاطع غیر همسطح چهارراه شهدا پیشنهاد اجرای زیرگذر داده شد اما مشاور با آن مخالفت کرد در حالی که هزینه اجرای زیرگذر بسیار کمتر از روگذر است.

وی گفت: مشاور سبب اجرایی نشدن زیرگذر را بالا بودن آب های زیرزمینی در این مکان عنوان کرد اما این اصلا قابل قبول نیست چطور می شود پروژه ای همانند "طلای سفید" چند طبقه پایین و حدود 10 متر پایین تر از سطح زمین اجرایی می شود و با مشکل آب های زیرزمینی روبه رو نمی شود اما پل غیرهمسطح در چهار راه شهدا قابلیت اجرایی شدن ندارد.

وی با ابراز نگرانی از تاخیر در بهره برداری از طرح تقاطع غیرهم سطح چهار راه شهدا  تاکید کرد: هم اکنون که این طرح توسط کارشناسان مورد تائید قرار گرفته و عملیات اجرایی آن آغاز شده است انتظار می رود بهره برداری از آن سرعت داده شود تا کسبه بیش از این متضرر نشوند.

فیرزوه تصریح کرد: اجرای طرح تقاطع غیر هم سطح چهارراه شهدا فعالیت کسبه بزرگراه مدرس را تحت شعاع قرار داد و کسبه چه به لحاظ درآمد روز مره، با افت جدی املاک روبه رو شده اند.

وی در باره جبران خسارت های وارد شده به کسبه گفت: پیشنهاد تامین اعتبار برای جبران خسارت های وارد شده به کسبه مدرس به شهرداری داده شد اما این امر مسکوت ماند و تاکنون هیچ رقمی به این امر اختصاص نیافته است.

فیروزه افزود: از استانداری و فرمانداری تقاضا می شود تا برای تامین و تزریق اعتبار مورد نیاز برای اجرا و تکمیل این پروژه پیگیر باشند تا زمان بهره برداری از آن بیش از این به تعویق نیفتد.

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت