امروز : جمعه, 07 بهمن 1401

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی (ورزشی) دوره چهارم

رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي(ورزشي) :   سيد جلیل کشمیری
نايب رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي(ورزشي): اعظم السادات افشين فر 

اعضاي كميسيون فرهنگي و اجتماعي(ورزشي):

رضا فیروزه
سيداحمد وکیلی
اعظم السادات افشين فر
علي اكبر هاتفي
عليرضاباغچقي
جمشید گریوانی
سیده صبری سيدي

 

صورتجلسه شماره 1 مورخه 27/6/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر بجنورد 

پیرو دعوت بعمل آمده توسط کمیسیون ، جلسه ای با حضور رئیس شورا ، نایب رئیس ، رئیس کمیسیون ، دادستان محترم عمومی و انقلاب ، مدیرکل محترم ورزش و جوانان ، رئیس محترم هیات والیبال استان بهمراه هیات رئیسه ، علیرضا باغچقی عضو محترم کمیسیون ، سید حسین نقیب عضو محترم شورا ، مسئولین محترم  باشگاه ورزشی پارسیان و آقای احمد معظمی از ستاد توسعه مردمی استان رای ساعت 18 روز چهارشنبه مورخه 27/6/92 در محل سالن جلسات  شورا با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد و خاندان مطهرش برگزار گردید .

ابتدا رئیس کمیسیون ضمن عرض خیرمقدم در خصوص اهمیت و جایگاه ورزش در نزد جوانان و اجتماع، بیاناتی ایراد و سپس رئیس شورا اشاره نمودند پرداختن به ورزش و فرهنگ هزینه نیست بلکه سرمایه گذاریست و با توجه به افزایش گروه سنی جوان در بجنورد ، بایستی به مقوله ورزش ، حرفه ای تر پرداخته شود .

سپس دادستان محترم ضمن تبریک آغاز فعالیت شورای اسلامی شهر بویژه با ورود به مسایل فرهنگی ، اجتماعی ورزشی ، ابراز خرسندی نمود و با اشاره به اینکه صادق ترین ، بهترین و توانمند ترین نیروها را در بجنورد داریم شورای شهر میتواند موثر تر باشد و ضمن اعلام آمادگی جهت حمایت و همکاری ، ورزش را یکی از مهمترین مولفه هایی دانست که شورا بایستی به آن بپردازد .

مدیرکل محترم ورزش و جوانان با پرداختن به گزارش و ارایه عملکرد ، از عدم اعتبارات ورزشی و حتی نگهداری مجموعه های ورزشی و هزینه های آب ، برق ، گاز و ...صحبت نمود و اشاره کرد که جدیدا به هر هیات ورزشی 165 هزار تومان پرداخت شده است رئیس هیات والیبال استان ضمن تقدیر و تشکر از شورای جدید، خواستار جلسه با نمایندگان استان و استاندار شد و جلسه کارگروه ورزشی با هیاتها را ضروری دانست

نایب رئیس شورا عنوان نمود بایستی از سایر شهرستانها که شورا و شهرداری ها حامیان ورزش هستند راهکار گرفت تا بتوان بهتر در خدمت ورزش بود . 

 

صورتجلسه شماره 2 مورخه 8/7/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر بجنورد 

پیرو دعوت رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر آقای وکیلی که بصورت ارسال پیامک از اعضای کمیسیون و آقای موفق معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری بجنورد بعمل آمد جلسه ساعت 17:30  با ذکر تلاوتی چند از کلام ا... مجید تشکیل گردید .

در ابتدا رئیس کمیسیون ضمن عرض سلام خدمت حاضرین در مورد دستور جلسه نکوداشت اولین سالروز سفر مقام معظم رهبری که سال گذشته توام با هفته تربیت بدنی بود و خیر و برکت بسیاری برای مردم استان خراسان شمالی در برداشت سخنان مبسوطی ایراد نمودند آنگاه تک تک حاضرین در جلسه دیدگاههای خود را در مورد هر چه باشکوه برگزار کردن سالروز سفر مقام معظم رهبری و پیشنهاداتی که اجرای آنها بار مالی اندکی برای شهرداری و شورا داشته باشد را بیان که در ادامه آقای محمدی رئیس محترم شورا پیرامون جایگاه مردمی شورای اسلامی شهر و حضور پررنگ این نهاد مردمی در چنین مراسمات و هم آوایی و همگنی اعضا در این خصوص و سمبل قراردادن سفر 8 روزه سفر مقام معظم رهبری را یادآور و با پیشنهاد اینکه مسیر فرودگاه تا استادیوم را به هر شکل ممکن که تداعی کننده روزهای ورود آقا باشد را تدارک ببینیم ضمن اینکه آقای وکیلی رئیس کمیسیون بعنوان نماینده تام الاختیار بهمراه آقای موفق معاونت محترم فرهنگی اجتماعی شهرداری بجنورد در جلسه ستاد نکوداشت سفر مقام معظم رهبری که توسط امام جمعه شهر برگزار میگردد. شرکت و دیدگاههای اعضای شورای اسلامی شهر را منعکس و تصمیمات متخذه را در جلسه آینده برای اعضاء شورا بازگو نماید .

 

صورتجلسه شماره 3 مورخه 29/7/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد 

براساس دعوتنامه پیامکی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی آقای سید احمد وکیلی از اعضا کمیسیون جلسه ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 29/7/92 با تلاوت چند از کلام ا... مجید تشکیل گردید .

در آغاز آقای وکیلی ضمن عرض خیر مقدم خدمت حاضرین در جلسه به قرائت دستور جلسه  که برگزاری همایش شهروند برگزیده بود پرداختند آنگاه حاضرین در جلسه پیرامون موضوع نظرات اصلاحی را ارائه و در نهایت تصمیماتی بشرح ذیل اتخاذ گردید :

1- مقرر گردید مراسم در هفته شوراها (9/2/1393) برگزار گردد .

2- تعداد هیات داوران 20 نفر تعیین گردید .

3- با توجه به تعداد نفرات حاضر در همایش مقرر گردید همایش در سالن گلشن برگزار گردد .

4-مقرر گردید از این پس در هر دوره تعداد 20 نفر برگزیده شوند .

5- کلیه هزینه های برآورد شده در مجموع حدود 600 میلیون ریال تخمین زده شد که طی درخواست به تصویب شورا برسد .

 

صورتجلسه شماره 4 مورخه 6/8/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد 

براساس دعوتنامه پیامکی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی(ورزشی)  آقای سید احمد وکیلی از اعضا کمیسیون جلسه ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 6/8/92 با تلاوت چند از کلام ا... مجید تشکیل گردید .

در ابتدا رئیس کمیسیون تصمیمات متخذه در جلسه گذشته را مرور نموده و پس از آن هر یک از اعضاء نظرات خود را در ارتباط با نحوه برگزاری همایش مطرح ، در نهایت تصمیماتی بشرح ذیل اتخاذ گردید .

1- مقرر گردید در صورت امکان هزینه های همایش از طریق اسپانسر جذب گردد .

2- مقرر گردید در صورت لزوم با کانونهای تبلیغاتی به همین منظور جلسه ای تشکیل گردد

3- بمنظور چاپ کتاب شهروند برگزیده و توزیع در همایش از هم اکنون اقدام گردد.

4-جلسه هفته آینده با حضور حاج آقای یعقوبی امام جمعه محترم و نماینده ولی فقیه در استان تشکیل گردید

5-مقرر گردید با توجه به عدم سنخیت ، همایش اصناف برتر توسط مجمع امور صنفی برگزار شود و شورا و شهرداری به این موضوع ورود پیدا نکند .

  

صورتجلسه شماره 5 مورخه 13/8/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد 

جلسه کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی همچون هفته های گذشته ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 13/8/92 با شرکت اکثریت اعضاء و با حضور حاج آقا یعقوبی امام جمعه محترم مرکز استان و نماینده محترم ولی فقیه تشکیل شد.

ابتدا سید احمد وکیلی رئیس کمیسیون ضمن عرض خیر مقدم و تسلیت و تعزیت فرارسیدن محرم حسینی، به تقدیر از حضور پرشور و شعور شهروندان همیشه در صحنه در روز ملی مبارزه با استکبار جهانی پرداخت و سپس به تلاش دوماهه شورای اسلامی شهر و روند انتخاب شهردار اشاره نمود .

رئیس کمیسیون پرداختن به مسایل فرهنگی ، اهمیت و نقش و جایگاه آن در تمامی امور شهری را از اولویتهای  شورای دور چهارم دانست .

آنگاه حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای یعقوبی ضمن تبریک به اعضای شورای شهر در اولین اقدام و با مطالعه همه سویه ، جهت انتخاب فردی آگاه ، باسابقه و تجربه و بومی را بعنوان شهردار، حمایت از شهردار را در مسیر و طول خدمت خواستار شدند .

حاج آقا یعقوبی از فرهنگ به منزله تنفس یاد کرد و تنفس را در یک فضای زیبا ، دلنشین دانست و عنوان نمود مسایل فرهنگی و دینی با توجه به باب الرضا بودن بجنورد بیشتر و پر رنگ تر مد نظر باشد .

ایشان با اشاره به ؛ حضور فعال بانوان در مسایل فرهنگی ، اجتماعی و استفاده از استخر اختصاصی و پارک بانوان ، پرهیز از تغییر و تعویض پی در پی نام خیابانها و میادین و رعایت تناسب در شورای نامگذاری ، رعایت شئونات مذهبی و سنتی در ساخت ساختمانها ، گویا بودن فرهنگ دینی در معماری شهری ، عدم استفاده از نامهای غربی در مراکز تجاری ، ساماندهی صورت مسیر راهپیمایی ، برجسته شدن مسایل فرهنگی و مذهبی بویژه در ورودی و خروجیهای شهر در اعیاد ، ولادت و یا وفات ائمه با چراغانی و یا نصب پرچم و پرده سیاه و برجسته نمودن آن ، اعلام پیام های مذهبی و دینی (حدیث ، روایت و فرازهای از سخنان امام و شهدا ) در بیلبوردها از طرف شهرداری و شورا و در پایان اعتدال در فضا سازی فرهنگی را لازمه یک شهر پویا دانستند .

در پایان اعضاء محترم کمیسیون به آسیبهای اجتماعی ، ضعف فرهنگ سیاسی ، اهمیت مسایل فرهنگی توسط تمامی ارگانها و بویژه دستگاههای مربوطه ، الویتهای فرهنگی اشاره نمود ه و حاج آقا یعقوبی تشکیل یک جلسه مشترک فرهنگی با ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات ، آموزش و پرورش ، دانشگاه ها ، شهرداری و ... را در شورای اسلامی شهر ضروری دانستند .

 

صورتجلسه شماره 6 مورخه 27/8/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد 

 پیرو دعوت قبلی همچون هفته های گذشته ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 27/8/92 کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی با حضور اکثریت اعضاء و مهندس براتیان تشکیل شدابتدا رئیس کمیسیون ضمن عرض تسلیت و تعزیت و آرزوی قبولی عزاداریها از حضور بموقع و فعالانه اعضاء در تشکیل جلسات کمیسیون تقدیر نمود و از آقای برات زاده سرپرست گروه فرهنگی هنری جایلان که جهت ارایه گزارش و عملکرد و معرفی گروه دعوت بعمل آمده بود در حد 40 دقیقه به معرفی و حضور گروه در حدود 10 کشور جهان و فعالیتشان توضیح دادند و سپس در خصوص برگزاری شهروند برگزیده مطالب تکمیلی جلسات قبل پیگیری گردید .

پس از بیانات اعضاء حاضر ، مهندس براتیان درخصوص دیدارشان با استاندار و مواضع حمایتی ایشان از شهرداری صحبت کرد و در نهایت به اهمیت مسائل فرهنگی در شهر پرداخت و اشاره نمود شهرهای شاخص گردشگری جهان روی فرهنگشان و کار فرهنگی در راستای گردشگری بسیار تلاش کرده اند و فرهنگ اصیل خود را بنوعی از طریق گردشگران به سراسر جهان اشاعه داده اند سرمایه گذاری در مباحث فرهنگی ، حفظ و نگهداری فضای سبز ، مبلمان شهری و ... بایستی دراولویت بوده و از طریق تابلوهای تبلیغاتی به این امر مهم پرداخت . در پایان از سرکار خانم یزدانی و مهندس قدیمی از اساتید دانشگاه از مدیران موسسه علمی پژوهشی شعف دعوت بعمل آمده بود که در خصوص جهت دادن به فعالیت علمی دانشجویان و به معرفی موسسه خود پرداختند که مقرر گردید در جلسه ای که مجددا بهمین منظور تشکیل خواهد شد با ارایه مطالب کاربردی و اجرایی حضور داشته باشند .

 

صورتجلسه شماره 7 مورخه 4/9/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد  

طبق برنامه اجرایی هفته های قبل جلسه کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 4/9/92 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز و ضمن خیر مقدم توسط رئیس کمیسیون از آقای جلیل حق پرست از هنرمندان که مدتی در زیباسازی شهرداری فعالیت و پس از آن تعدیل شده بود به بیان سوابق کاری در ادارات و مشکلات خویش پرداخت .

سپس نامه های ارجاعی به کمیسیون مورد مطالعه ، بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید :

از دبیرستان معارف اسلامی بازدید بعمل آید ، جمعه بازار کتاب در مسیر مصلا پیشنهاد شود ، هماهنگی با ادارات مربوطه جهت دعوت از سرکار خانم طاهره جوان کارآفرین برتر کشور صورت پذیرد و ایجاد کانون هنرمندان به ارشاد اسلامی پیشنهاد گردد.

پس از بررسی نامه ها همکاران محترم سرکار خانمها افشین فر ، آدینه زاده و سیدی پیشنهاداتی داشتند که طرح و مقرر گردید به شرح ذیل اقدام شود .

سرکار خانم افشین فر ؛ با توجه به ضرورت بازدید و رسیدگی به خانواده های معظم شاهد و جانبازان 70 درصد مقرر گردید با حضور نماینده تام الاختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران ماهی یکبار با توجه به اولویتها بازدیدها صورت گیرد .

سرکار خانم آدینه زاده ؛ خانواده هایی که در دهه اول محرم در منازل  شخصی خود به برگزاری مراسمات عزاداری و سوگواری پرداختند شناسایی و یک لوح تقدیر از طرف شورا صادر گردد چراکه این عمل موجب تقویت این روحیه خواهد شد و پیشنهاد شد اول دیماه در تالار حافظ به همین منظور همایشی تدارک دیده شود.

سرکار خانم سیدی ؛پیشنهاد نمودند با توجه به آلات موسیقی مورد استفاده در عزاداریها و نواهای بکار رفته در این ایام در خصوص یکسان سازی آنان فرهنگسازی آئینی و سنتی و دینی صورت گیرد .

 

                  صورتجلسه شماره 8 مورخه 11/9/92 کمیسیون فرهنگی اجتماعی(ورزشی) شورای اسلامی شهر بجنورد

جلسه کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی ساعت 17:30 روز دوشنبه مورخه 11/9/92 با حضور مهندس محمدی ، سید جلیل کشمیری ، خانم افشین فر ، خانم آدینه زاده و سید احمد وکیلی با ذکر صلوات بر پیامبر گرامی و تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز شد .

ابتدا میمهان این هفته کمیسیون حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا احمدی فرد رئیس ستاد اقامه نماز استان از اهمیت و اولویت بحث الهی و نورانی نماز در شورای اسلامی شهر تقدیر نمود و آنگاه در خصوص چگونگی و تاریخچه تشکیل ستاد اقامه نماز کشور توضیحات مبسوطی ایراد و شااره به ایجاد 1700 نمازخانه بین راهی و 400 عنوان کتاب نماز و برکات و ثمرات تشکیل ستاد اقامه نماز در کشور داشت .

حاج آقای احمدی فرد ضمن تقدیر و تشکر از همکاری صمیمانه شهرداری در برگزاری نماز ظهر عاشورا که با نظم خاصی اجرا گردید ، از شورای اسلامی شهر تقاضای ساخت مسجد در شهربازی ، ساخت مسجد  در خیابانهای اصلی بویژه از فرودگاه تا چهارراه امیریه ، تبلیغات شهر به منظور یادآوری نعمات الهی ، تبلیغات در مسیر بابا موسی ، نصب تابلوهای نشانگر و نشانده محل مسجد ، تجلیل از خادمان نماز و نصب تابلو قبله نما در پارکها را داشتند .

پس از سخنان حجه الاسلام احمدی فرد حاضرین در جلسه به ایراد سخت پرداختند که به طور خلاصه به شرح ذیل اشاره میشود :

سید جلیل کشمیری : نماز ظهر عاشورا را یکی از بهترین دلدادگی ها به سرور سالار شهیدان دانست و اشاره به بازدارندگی نماز از منکرات نمود ، با بیان اینکه جایگاه نماز در بین اعضای شورای شهر در الویت بوده مطالعه بیشتر در طرح تفصیلی و پیش بینی مسجد در مسیرهای اصلی شهر را ضروری دانست .

مهندس محمدی : پایه های انقلاب اسلامی براساس مساجد بنا شده و از قابلیت نماز بایستی به بهترین شکل بهره برد ، نماز بایستی نمود بیرونی و برون گرایی داشته باشد ، جوانانی که نماز خوان و در سخوان هستند مطمئنا آینده شان تضمین است و اگر آینده با هم تلفیق شود و جوان پسندانه عمل کنیم بسیار موفق خواهیم بود . آمایش نقشه راه ماست و آمایش نماز و مساجد را جدی بگیریم و نماز خود فرهنگ است .

خانم آدینه زاده : پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند : نماز نور چشم من است مسئولین و متولیان امر بایستی بیشتر به نمازخانه های برون شهری رسیدگی نمایند و در مسیر بابا موسی میشود نوای زیبای دعای ندبه پخش شود .

خانم افشین فر : نماز موضوع بسیار مهم و حیاتی جامعه اسلامی است که دستور کار جلسه قرار گرفته ، در موقع پیوستن وعده های الهی مشکلی نیست ، نماز سلامت جامعه و شهروندان را بهمراه دارد نوای دلنشین اذان صبحها در مراکز اصلی شهر پخش شود در بودجه سال 93 ساخت مسجد در شهربازی دیده شود پخش مناجات در دامنه کوه باباموسی موثر خواهد بود و از آنجائیکه راننده های مسیر بجنورد تهران و بالعکس بجنوردی هستند و زیر نظر پایانه ها ،جلسه ای با حضور مهندس براتیان معاون حمل و نقل و پایانه ها با محوریت ستاد اقامه نماز  برگزار شود ، در خصوص فراوانی تعداد نمازگزاران هم تلاش شود و این جلسه امیدواریم برونداد خوبی داشته باشد .

در پایان سید احمد وکیلی رئیس کمیسیون :

دکتر علی شریعتی :      در شگفتم که سلام آغاز هر دیداریست ولی در نماز پایان است

 شاید این بدان معناست که پایان هر نماز ، آغاز دیداراست .

نماز فرهنگ ساز است و به نماز اول وقت بایستی توجه ویژه شود چراکه از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار است به نمازخانه های مدارس ، ادارات و خصوصا نمازخانه های بین راه نظارت و رسیدگی شود و پس از جمع بندی موضوع ستاد اقامه نماز به دیدار با رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی مشهد مقدس (دکتر اخلاقی) در روز شنبه مورخه 9/9/92 و خلاصه ای از مذاکرات پرداخته شد ، از جمله اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مشهد 5 کار گروه فرهنگی ، زیارتی ، اجتماعی ، هنر و رسانه و ورزش دارد که فعالیت 4 ساله خود را براساس 21 سیاست و اولویت برنامه ریزی نموده اند .

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شامل سازمانهای فرهنگی تفریحی ، ورزش و تربیت بدنی، خانه هنر و ستاد زیباسازی میشود پیوست فرهنگی در پروژه های مشارکتی حتما لحاظ میشود ، بهبود وضعیت مساجد بویژه سرویسهای بهداشتی که استفاده عمومی شهروندان و بصورت شبانه روزی دارد مورد توجه خاص قرار گرفته و شورایاران محلات مشهد که حدود یکصد و پنجاه محله را تحت پوشش خود قرارداده مشکل از نماینده بانوان ، روحانیون ، جوانان ، آموزش و پرورش ، بهداشت و فرهنگیان میشود . لازم به ذکر است بودجه فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی مشهد مقدس 80 میلیار تومان می باشد .

 

 

 

 

 

  • 1 500
    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت