امروز : شنبه, 12 فروردین 1402

ساخت و سازهای غیر مجاز شبانه در مركز استان

يکي از مهم ترين کميسيون هاي شهرداري بجنورد کميسيون ماده 100 است. در اين کميسيون بناهايي که بدون مجوز ساخته شده و يا در قالب طرح و نقشه مورد تصويب شهرداري ساخته نشده است بررسي و در مورد آن ها احکامي صادر مي شود که اجراي آن ها لازم است.

در اين کميسيون اعضاي شوراي اسلامی عضويت دارند. عضو شوراي اسلامي شهر بجنورد و نماينده اين شورا در کميسيون ماده 100 در مورد اجراي احکام اين کميسيون و اثري که برکاهش تخلفات دارد، گفت: براي اجراي احکام چه جريمه و چه تخريب، گاهي موانعي وجود دارد که سرعت اجرا را کم مي کند.

«اعظم السادات افشين فر» بيان کرد: براي تخلف افرادي راي تخريب صادر مي شود که ساخت و ساز بدون پروانه انجام داده اند و يا در زميني که کاربري مسکوني ندارد واحد مسکوني ايجاد يا در کاربري هاي ديگر تجاري سازي کرده اند وچون اين موارد خلاف است، هيچ مهندسي نيز ساخت اين بناها را تأييد يا بر ساخت آن ها نظارت نکرده است. وي افزود: اين بناها به دليل نوع ساخت و مصالحي که در آن ها به کاررفته است از استحکام مناسبي برخوردار نيست و خطر ريزش در آن ها وجود دارد و از سويي چون در ساخت آن ها قانون زير پا گذاشته شده است، بايد تخريب شود. وي عنوان کرد: اجراي احکام تخريب اين کميسيون، بدون دردسر نيست ودر بعضي موارد مالک مقاومت مي کند که شهرداري بايد ضابط قضايي داشته باشد و از سويي تبعات اجتماعي آن هم سرعت اجرا را کم مي کند. وي تصريح کرد: در بسياري از موارد اين احکام اجرا مي شود و اثر باز دارندگي مناسبي هم بر تخلفات داشته و دارد. وي خاطر نشان کرد: با توجه به اطلاع رساني هايي که انجام شده است نمي توانيم بگوييم مردم از قانون و تبعات ساخت و ساز بدون مجوز بي خبرند اما عواملي منجر به اين تخلفات مي شود که يکي از آن ها کوچک بودن قطعه زمين هاست که شهرداري ها نمي توانند بر اساس قانون به آن ها مجوز ساخت دهند و بيشتر آن ها هم در حاشيه شهر قرار دارد.

«افشين فر» تصريح کرد: براي اين که اين ساخت و سازها از چشم پليس ساختمان دور بماند مالکان در ايام تعطيلات رسمي وگاه حتي در شب به سرعت در آن ساخت وساز مي کنند.

وي تأکيد کرد: اين منازل چون بنا ساز و به سرعت ساخته شده است با کوچکترين زمين لرزه فرو خواهد ريخت و فاجعه به بار خواهد آورد.

وي يادآور شد: در برخي از املاکي که موروثي است، ورثه براي اين که هزينه تفکيک نپردازند ،در هر گوشه اي از اين ملک سرپناهي مي سازند که اصول ساختمان سازي در آن ها رعايت نمي شود. به گفته وي، اين گونه ساخت وسازهاي غير مجاز در اراضي کشاورزي چسبيده به شهر هم ديده مي‌شود.  «افشين فر» خاطر نشان کرد: دربعضي از مواقع، حتي در املاکي ساختمان سازي شده که در بافت مياني شهر قرار دارند وحکم تخريب آن ها گرفته شده است.

عضو شوراي شهر بجنورد بيان کرد: مالکاني که سند داشته باشند و مساحت املاک آن ها زير 100 متر مربع باشد نمي توانند مجوز ساخت مسکوني بگيرند اما مي توانند مجوز انباري و تجاري از شهرداري دريافت کنند.

وي اضافه کرد: هزينه هاي مجوز و پروانه ساخت بسيار کمتر از هزينه تخريب است و بر اين اساس به همه توصيه مي کنم که قبل از هر گونه ساخت وساز مجوزهاي لازم را دريافت کنند تا از برخورد قانوني شهرداري که شامل جريمه وتخريب است، جلوگيري شود.

 

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت