امروز : سه شنبه, 18 بهمن 1401

توقف برنامه ریزی برای كاهش آلودگی هوای بجنورد در غیاب شاخص های كنترل كیفیت هوا

 

توقف برنامه ريزي براي کاهش آلودگي هواي بجنورد در غياب شاخص هاي کنترل کيفيت هوا

 

«عليرضا باغچقي» رئيس کميسيون خدمات و زيست شهري شوراي اسلامي شهر بجنورد تصريح مي کند: اگر اوضاع به همين منوال پيش برود، آلودگي شديد هوا مثل کلانشهرها خيلي زود دامن شهروندان بجنورد را هم مي گيرد. وي خودروها، صنايع، سنگ شکن ها و موتورخانه هاي خانگي را از مهم ترين عوامل آلاينده هوا ذکر مي کند و مي افزايد: خيلي از خودروهاي در حال تردد در بجنورد، مدل پايين و اين در حالي است که حتي بسياري از خودروهاي جديد ما هم کيفيت مناسبي ندارد اما تعدادشان هر روز بيشتر از قبل مي شود.

اما با اين شرايط، راهکارهاي کنترل اوضاع چه مي تواند باشد؟ «باغچقي» معتقد است: دولت بايد توليدکنندگان خودرو را به سويي سوق بدهد که خودروهايي با مصرف پايين سوخت يا سوخت پاک توليد کنند و البته به طور طبيعي، اين موضوع از حيطه مديريت استان خارج است ولي توسعه کمي و کيفي ناوگان حمل و نقل عمومي و پس از آن، فرهنگ سازي و درخواست از شهروندان براي استفاده از ناوگان عمومي به جاي خودروي شخصي مي تواند سودمند باشد. وي اضافه مي کند: تمرکز واحدهاي عمده صنفي و خدماتي در مرکز شهر هم باعث تشديد ترافيک و افزايش مصرف سوخت و آلودگي هوا مي شود که براي اين منظور هم بايد روي موضوع توسعه همگن واحدهاي صنفي و خدماتي و تمرکززدايي تأکيد شود. وي با افزودن اين که بازگشايي و تعريض خيابان ها هم مي تواند در کاهش مصرف سوخت و آلودگي هوا مؤثر باشد، بهينه سازي مصرف سوخت را مورد تأکيد ويژه قرار مي دهد.

اين عضو شوراي شهر بجنورد در بحث آلايندگي صنايع نيز لزوم رعايت ضوابط استقرار صنايع در حريم شهرها را گوشزد مي کند و ادامه مي دهد: علمي کردن راهکارهاي توليد صنعتي و به کارگيري فيلترهاي کاهنده آلاينده ها و نظارت بر فعاليت صنايع بايد جدي گرفته شود.هم چنين بايد موضوع سنگ شکن هايي را که در حريم محدوده شهر واقع شده و به دليل نبود نظارت کافي، باعث برخاستن غبار زياد و اعتراض هاي مردمي هم شده است، با راهکارهاي فني و علمي و انتقال آن ها به خارج شهر فيصله داد. وي هم چنين از غيرفعال بودن تنها دستگاه و نمايشگر سنجش آلودگي هوا در بجنورد و نيز نحوه جانمايي آن انتقاد مي کند و مي گويد: راه اندازي اين سامانه براي تصميم گيري معقول و نيز اطلاع رساني به شهروندان ضرورتي اجتناب ناپذير محسوب مي شود و براي موفقيت در جلب اعتماد و مشارکت مردم هم لازم است.

 

خراسان شمالي - مورخ شنبه 1392/10/28 شماره انتشار 18602

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت