امروز : جمعه, 11 آذر 1401

بازگشایی معابر حواشی بجنورد ضرورت دارد

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد بازگشایی معابر حواشی این شهر را یک ضرورت عنوان کرد.

سید محمد لنگری با بیان اینکه مردم حواشی این شهر نیز در بازگشایی معابر و همچنین عقب نشینی واحدهای مسکونی مشارکت کنند، اظهار کرد: به طور حتم در صورت وقوع کوچک‌ترین حادثه‌ای در حواشی بجنورد با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

وی بازگشایی معابر و عقب نشینی حواشی در این شهر را باعث زیباسازی،‌ روان شدن ترافیک و همچنین تسریع در امدادرسانی در صورت احتمال وقوع هرگونه حادثه دانست.

لنگری تصریح کرد: امروزه اگر خدای ناخواسته در حواشی شهر حادثه‌ای روی دهد واقعا نمی‌توان آن را مدیریت کرد.

وی گفت: به طور حتم عقب نشینی واحدهای مسکونی در این مناطق، مسیر ارائه خدمات بیشتر از سوی شهرداری به مردم این مناطق را هموارتر می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به ارائه طرح برخورداری واحدهای مسکونی فاقد خدمات در حواشی این شهر که اخیراً در شورای اسلامی این شهر به تصویب رسید افزود: این موضوع صرفاً از سوی اینجانب مطرح نشده بلکه با مشورت دیگران تهیه و نهایتاً به سرانجام رسید.

وی در این رابطه برخورداری واحدهای مسکونی فاقد خدمات نظیر آب، برق، گاز گفت: طبق یکی از بندهای این طرح پیشنهادی، املاک دارای سند رسمی که قبل از ورود به محدوده خدماتی ساخته شده و بر مبنای نقشه‌های هوایی گوگل مورد تأیید قرار گرفته‌اند بایستی برای ارائه خدمات از طرف شهرداری استعلام گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد بیان داشت: در این راستا املاکی که بعد از ورود به محدوده به هر دلیل یک‌بار از طریق شهرداری پاسخگویی شده باشد و یک بار جواب استعلام گرفته باشند بایستی برای ارائه خدمات مجدد استعلام گرفته شود که در این مرحله عوارضات اخذ نمی‌گردد.

به گفته وی، املاکی که دارای یکی از خدمات آب، برق یا گاز باشند، شهرداری با وضع موجود مجدداً بایستی به آن‌ها پاسخگویی نماید به شرط آنکه هیچ‌گونه تفکیکی در ملک صورت نگرفته باشد و یا اضافه بنا در ملک انجام نشده باشد که در این مرحله نیز عوارضات اخذ نمی‌شود.

لنگری ادامه داد: این مهم در صورتی که ملک تفکیک شده باشد، رعایت حداقل ضوابط تفکیک قاعدتاً الزامی است.

وی اظهار داشت: در صورتی که ساختمان پس از ورود به محدوده خدماتی ساخته نشده باشد، علاوه بر عوارض ملکی، عوارض اعیان و رای کمیسیون ماده 100 نیز محاسبه و پاسخگویی شود.

این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد اضافه کرد: املاکی که پس از ورود به محدوده به هر دلیل تفکیک شده باشد، اخذ عوارض 147، قولنامه عادی و دیگر عوارض ذکر شده در دفترچه عوارضات برای پاسخگویی الزامی خواهد بود.

وی بیان داشت: پس از محاسبه عوارضات در بند چهار و پنج، در صورتی که مالک زیر پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد، با معرفی نهادهای مربوطه و یا به تشخیص شهردار توانایی پرداخت عوارضات را نداشته باشد، مجموع مبلغ آن‌ها به نخستین استعلام بعدی موکول می‌شود و برای بقیه افراد با تشخیص شهردار می‌توان مبلغ عوارضات را حداکثر برای مدت دو سال تقسیط کرد.

لنگری با اشاره به اینکه در املاکی که نیاز به عقب‌نشینی دارد در صورتی که عقب‌نشینی فقط از عرصه بوده و به شرط اینکه میزان عقب‌نشینی بیش از 20 درصد کل ملک نباشد، افزود: پاسخگویی در هر صورت مشروط به عقب‌نشینی بوده ولی در املاکی که عقب‌نشینی باعث تخریب اعیان شود، این مهم به زمان تجدید بنا موکول می‌شود.

وی اظهار کرد: در صورتی که عقب نشینی  ملک، بیش از 20 درصد کل ملک باشد، برآورد خسارت وارده به ملک به صورت کارشناسی قبل و بعد از عقب‌نشینی الزامی است.

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: در املاکی که بخشی از عرصه و بخشی از اعیان در عقب‌نشینی قرار می‌گیرد، عقب‌نشینی در عرصه الزامی و عقب‌نشینی در اعیان به تجدید بنا موکول می‌شود.

لنگری افزود: همچنین در عقب‌نشینی در واحدهای مسکونی سکونتگاه‌های غیر رسمی مصالح ساختمانی به صورت رایگان از طریق شهرداری در اختیار مالک قرار می‌گیرد.

عضو شورای اسلامی شهربجنورد یادآور شد: مدت اعتبار این مصوبه از تاریخ تصویب حداکثر 6 ماه است.

 

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت