امروز : شنبه, 12 فروردین 1402

عدم وجود معماری شهرسازی، شهر را به سوی روستایی شدن سوق می دهد

/همایش معماری شهرسازی انسان گرا در بجنورد/
رییس شورای اسلامی شهر بجنورد:
عدم وجود معماری شهرسازی، شهر را به سوی روستایی شدن سوق می دهد

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت:عدم وجود معماری شهرسازی، شهر را به سوی روستایی شدن سوق می دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه خراسان شمالی مهدی محمدی در همایش معماری شهرسازی انسان گرا افزود:ما شهر را می سازیم اما امکانات اولیه اجتماعی را در آن قرار نمی دهیم که این امر سبب می شود تا این شهر به سوی روستایی شدن پیش رود.

وی با تاکید بر اینکه اولین چیزی که دانشجویان و معماران در طراحی های خود باید به آن توجه کنند فرهنگ ایرانی و اسلامی است ادامه داد:عدم سنخیت بین معماری مرکز و حاشیه شهرها موجب می شود تا شاهد ناهنجاری های مختلف در سطح جامعه باشیم.

محمدی با بیان اینکه معماری فقط یک هنر نیست بلکه یک علم اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی نیز می تواند باشد اظهار کرد:زمانی که در یک جامعه صنعت محور زندگی می کنیم باید معماری آن بر مبنای صنعت باشد و زمانی که در یک جامعه گردشگری زندگی می کنیم باید علم معماری آن بر مبنای علم معماری توریست محور باشد.

وی بیان کرد:امروز در بحث معماری شهری کمتر نشانه ای از معماری زیبایی دیده می شود، و هویت زدایی یکی از مشکلات موجود در شهرها است و اولین مسوولیت ما برای حل این مشکل هویت بخشی به شهرها است.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه کپی برداری یکی از مشکلات حوزه معماری شهرسازی است توضیح داد:به عنوان مثال نما با شیشه سکوریت در بجنورد یکی از این مشکلات است.

وی با تاکید بر اینکه برای حل مشکل معماری شهرسازی در شهرها اولین گام را باید مسوولان دولتی بردارند گفت:سازمان های دولتی ساختمان ادارات خود را باید بر طبق الگوی ایرانی اسلامی بسازند.

محمدی با اشاره به اینکه این امر متاسفانه در بسیاری از نهادهای دولتی مورد توجه قرار نمی گیرد خاطرنشان کرد:به عنوان مثال ساختمان مجلس شورای اسلامی که خانه ملت است به عنوان هرم ساخته شده است که این طراحی هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 93/2/13

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت