امروز : سه شنبه, 01 فروردین 1402

پاسخ شهردار به شورای شهر

شهردار شامگاه یک شنبه در جلسه فوق العاده شورای شهر حضور یافت و پاسخ های خود را در خصوص ده سوال مطرح شده، توسط یکی از اعضای شورای شهر، ارائه داد .

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد در ابتدای این جلسه با تأکید بر این که سوالات بسیار بدیهی است و طبق روال همیشگی جلسات شورای شهر از شهردار پرسیده شده، عنوان کرد: بر اساس ماده 3 قانون شهرداری ها باید شهردار در این جلسه ضمن پاسخ به سوالات عضو شورای اسلامی شهر مدارک و مستندات خود را به منشی شورا تحویل بدهد .

«اعظم السادات افشین فر» از دیگر اعضای شورای شهر درخواست کرد که در حین پاسخگویی به سوالات صحبتی نشود، زیرا این جلسه فقط برای پاسخگویی شهردار به سوالات عضو شورای اسلامی شهر تشکیل شده است .

«شادمهر» عضو شورای اسلامی شهر که شهردار را مورد سوال قرار داده بود با تأکید بر این که متأسفانه در فضای مجازی سوالاتم را به یکی دیگر از اعضای شورا منتسب کرده بودند، گفت: این در حالی است که من به عنوان یک عضو جدید شورای اسلامی شهر حق دارم که سوالات خود را از شهردار پیرامون حداقل مسائلی که تجربه کار در آن ها را داشتم بپرسم و شهردار هم برای راستی آزمایی اظهاراتی که داشت باید پاسخگوی این سوالات باشد .

وی با بیان این که بر اساس ادعاهای شهردار به مغایرت هایی رسیدم بر همین اساس هم طرح سوال کردم، گفت: تنها قصدم از مطرح کردن سوالات تعامل صادقانه با شهردار بود که متأسفانه در فضای مجازی به حاشیه کشیده شد که جای تالم و تأسف دارد .

«شادمهر» سوال اول خود را  درباره ادعای شهردار، زمانی که می خواست نظر اعضای شورای شهر را جلب کند مطرح کرد و  خطاب به براتیان گفت: برای جلب اطمینان شورای شهر ادعا کردید که برای تأمین درآمد پایدار و جذب منابع مالی برای طرح های عمرانی از طریق صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق مشارکت و فاینانس های داخلی و خارجی وارد عمل می شوید، ولی طی این مدت درآمد شهرداری فقط از طریق اخذ عوارض تأمین شده است، تا چه اندازه از راهکارهایی که گفته بودید استفاده کردید؟

شهردار بجنورد هم با بیان این که شهرداری یک سازمان غیردولتی است، گفت تمام ساختارهای شهرداری اعم از منقول و غیر منقول از طریق مردم تأمین می شود و همه آن چه که سرمایه شهرداری و شورای شهر است متعلق به مردم است .

«براتیان» با تأکید بر این که توسعه مشارکت های مردمی نسبت به گذشته رشد بسیار خوبی داشته است، ادامه داد: متأسفانه روند طرح سوال آن طور که در یادداشت روزنامه خراسان شمالی مطرح شده است، نبود .

وی ادامه داد: در یادداشت این روزنامه آماده است که سوالات محرمانه است در حالی که این سوالات تحت هیچ شرایطی محرمانه مطرح نشد و در قالب نامه مثل نامه های همیشگی شورای شهر به پیوست نامه رئیس شورای شهر حتی بدون پاکت در جلسه شورا به من تحویل داده شد .

وی با اشاره به اعمال ماده 73 که در چاپ جدید ماده 78 شده است، افزود بر اساس این ماده قانونی ابتدا باید تذکر داده می شد و بعد طرح سوال، در صورتی که مستقیم طرح سوال ارائه شده است و  مرحله سوم هم ارائه توضیحات شهردار است، بر همین اساس من بعد از گذشت 10 روز، توضیحات خود را ارائه و امروز هم در جلسه فوق العاده شرکت کردم .

شهردار در ادامه پاسخ به سوال نخست «شادمهر» گفت: در کتابچه ای که به شورای شهر ارائه داده بودم 16 منبع را برای تأمین منابع در آمد شهرداری معرفی کردم، به عنوان مثال استفاده بهینه از نیروی انسانی و جلب اعتماد شهروندان که در هر 2 زمینه موفق عمل شده است .

وی اظهار داشت: به دلیل پررنگ شدن تحریم ها طی این بازه زمانی در حوزه فاینانس های داخلی و خارجی نتوانستیم آن طور که باید وارد عمل بشویم .

وی با اشاره به دیگر منابع معرفی شده مالی، عنوان کرد: متأسفانه در اعتبارات این صندوق، بودجه ای برای خدمات عمرانی و شهرداری ها در نظر گرفته نشد، در حوزه اوراق مشارکت و استفاده از تسهیلات بانکی هم شورای شهر تمایلی به این راهکار نداشته و اعتقاد دارد که اخذ وام به منزله بدهی برای شهرداری است .

وی هم چنین به علل استفاده نشدن از خط اعتباری و ال سی هم اشاره کرد.بعد از توضیحات شهردار، «شادمهر» پرسش هایی را پیرامون پاسخ های شهردار مطرح کرد و گفت: زمانی که شما به عنوان شهردار انتخاب شدید بحث تحریم ها مطرح بود، اگر احساس می کردید قابل استفاده نیست نباید از همان ابتدا مطرح می شد ضمن این که اعضای شورای شهر مشکلی با اخذ وام نداشتند، شما پیگیری نکردید و ادله خود را در این زمینه ارائه ندادید .

«براتیان» با تأکید بر این که شهرداری پایان سال به اثبات خواهد رساند که به لحاظ مالی مشکلی ندارد، گفت: طی 2 سال که از خدمتم در این مسند می گذرد حتی پرداخت حقوق پرسنلم یک روز هم به تعویق نیفتاده است، با این تفاسیر در چنین روزی به جای تشکر و تبریک تولد آغاز به کارم در شهرداری، مورد توبیخ اعضای شورای شهر قرار گرفته ام .

«شادمهر» با تشریح سوال دوم خود، گفت: روزی که قرار بود شهردار بجنورد شوید عنوان کردید 60 درصد پرسنل شهرداری مازاد هستند، طی این 2 سال چه اقداماتی را برای حل این معضل انجام دادید؟

شهردار هم در پاسخ با تأکید بر این که چارت جدید برای نیروی انسانی تعریف شده و برای تأیید به وزارت کشور ارسال شده و هم چنان درگیر بوروکراسی اداری است، گفت: با این حال معطل چارت جدید نماندم و با جابه جایی نیروهایی که کمتر بهره وری دارند سعی کردم استفاده بهینه ای از نیروها بشود .

وی با اشاره به راه اندازی معاونت اقتصاد و برنامه ریزی برای ساماندهی نیروی انسانی، افزود: توانمندسازی و آموزش نیروی انسانی و برگزاری کلاس های مهندسی ارزش برای نخستین بار در کشور از جمله اقداماتی بود که انجام دادم .

«افشین فر» رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد در واکنش به اظهارات شهردار، گفت: با تمام آن چه گفتید آمار چیز دیگری را بیان می کند از ابتدای سال 93 تا کنون شما 61 نفر نیروی جدید استخدام کردید، اگر نیرو مازاد داشتیم علت جذب نیروی جدید چه بود؟

«براتیان» هم با بیان این که گسترش و نگهداری از فضای سبز و حتی معابر به نیروی جدید نیاز داشت، گفت: هیچ نیرویی در بخش های اداری جذب نشده است .

«افشین فر» گفت: شما این کار را انجام دادید و لیست تمام نیروهای اداری جذب شده را در اختیار داریم 

«شادمهر» با اعتراض به این که مدیریت نیروی انسانی مربوط به معاونت منابع انسانی است و ربطی به برنامه ریزی و اقتصاد ندارد، گفت: قبلاً اظهار کرده بودید در بحث تعدیل نیروی انسانی دست روی هر نیرویی می گذارید صدای یک مسئول بلند می شود، اگر ثابت قدم می بودید باید استوار بر سر حرفی که زده بودید باقی می‌ماندید .

شهردار هم در پاسخ به وی گفت: من که این نیروها را گزینش نکردم، نیروهایی هستند که از قبل بوده و در نهایت به من تحمیل شد، نمی توانستم این افراد را از کار بیکار کنم، سعی کردم از تک تک آن ها استفاده بهینه ای داشته باشم .

   شهردار به «افشین فر» گفت: شما الان جلسه را اداره می کنید یا این که مدافع یک عضو شورا هستید؟  

در ادامه جلسه «شادمهر» از شهردار خواست تا درباره مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود توضیح دهد و عنوان کرد: درمدارکی که رئیس شورای شهر آن زمان به وزارت کشور ارسال کرده بود اثری از مدرک تحصیلی شما نبود، که این مسئله جای تعجب داشت، برای همین می خواهم توضیح دهید .

«براتیان» با بیان این که مسئله مطرح شده کاملاً خصوصی است و در حوزه مسائل شهرداری نیست، گفت: ابلاغ بنده 2 ماه بعداز صدور حکمم از سوی وزارت کشور صادر شد و طی این مدت از فیلترهای زیادی عبور کردم و تمام مدارک و مستنداتی که ارائه داده بودم مورد ارزیابی قرار گرفت .

وی با اعتراض به طرح این سوال گفت: با این وجود شما وزیر کشور را زیر سوال می برید، اگر من شرایط احراز این پست را نداشتم ابلاغی از سوی وزارت برایم صادر نمی شد .

وی افزود: با توجه به این من کارمند رسمی دولت هستم، آخرین مدرک تحصیلی که موفق به اخذ آن شده ام در حکم کارگزینی ام قید می شود و دیگر نیازی به ارائه مدرک نیست، این یک اصل قانونی و قابل استناد است .

وی تأکید کرد: بر اساس قانون فقط کارکنان دولت حق تحصیل در رشته های  مستمر را ندارند و می توانند با شرکت در پودمان های آموزشی و ارائه مقاله و کتاب بعد از تشخیص و ارزیابی کمیته تخصصی به مدرک تحصیلی بالاتر دست یابند، تمام اسناد و مدارک در این زمینه موجود است .

وی افزود: در حال حاضر به دلیل مشغله ای که در شهرداری داشتم موفق به پی گیری برای اخذ مدرک دکترا نشدم ولی با صرف مدت زمان حداقل 6 ماه مدرک تحصیلی دوره دکترا را اخذ خواهم کرد .

  «افشین فر» عنوان کرد: در جلسه شورای شهر حکم کارگزینی خود را به عنوان مدرک تحصیلی نشان دادید ولی این کار را درجایی دیگر انجام ندهید زیرا این حکم اصلا به منزله مدرک تحصیلی نیست و این که می گویید وزیر کشور برای شما ابلاغ صادر کرده است دال بر این نیست که شما مدرک تحصیلی فوق لیسانس دارید چرا که شاید وزیر حکم و ابلاغی را برای شهرداری صادر کند که مدرک فوق دیپلم دارد 

شهردار در پاسخ به این سوال که ادعا کرده بودید موسس منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی و نماینده سازمان بنادر در مجلس شورای اسلامی هستید، گفت: این سوالات ربطی به عملکرد شهرداری ندارد ، بر اساس ماده قانونی ذکر شده من باید پاسخگوی سوالات مربوط به حوزه عملکرد شهرداری باشم .

«افشین فر» گفت: به خاطر بیان این اظهارات شما از شورای شهر رأی اعتماد گرفتید باید مستندات این اظهارات را ارائه دهید و حرف های خودتان را به اثبات برسانید .

«شادمهر» در بخش دیگر از سوالات خود خواست تا شهردار درباره 13 کتابی که عنوان کرده بود که تألیف کرده توضیح بدهد و این کتاب ها را در اختیار شورای شهر قرار دهد .

«شادمهر» ضمن ارائه سوال خود گفت: در حال حاضر فقط یک کتاب با عنوان «آن چه باید مدیران بدانند» با نام شهردار موجود است، در همین ارتباط آیا شما مولف کتاب هستید یا مطالب را گردآوری کرده اید؟

شهردار هم در پاسخ به این سوال و سوال دیگری پیرامون سابقه مدیریتی خود و تعداد نیروهایش در بخش های مختلف سازمان بنادر، توضیحاتی را ارائه داد .

در ادامه این جلسه شهردار درباره پست و مقام مدیریتی خود در سازمان بنادر و کشتیرانی و ارتباط سابقه شغلی خود با وظایف و هم چنین نحوه کسب درآمد در شهرداری توضیحاتی  ارائه کرد .

«براتیان» گفت: در گذشته کارمند سازمانی بودم که مانند شهرداری مبتنی بر درآمد و هزینه اداره می شد، با تجربه ای که در این زمینه داشتم طی سال 93 شهرداری به لحاظ هزینه شرایط خوبی را سپری کرد .

  شهردار به «شادمهر» گفت: شما به دنبال چه چیزی هستید؟ کاش این انرژی را صرف مسائل شهری می کردید 

«شادمهر» با بیان این که شما از ارائه مدرک تحصیلی و هم چنین کتاب های خود و دیگر مستندات به شورای شهر تا این لحظه امتناع کردید، گفت: بیش از 400 مصوبه شورای شهر را پاسخ ندادید و در خیلی از مسائل نظر اعضای شورای شهر برایتان بی اهمیت بود و نسبت به اجرای آن بی توجه بودید .

در ادامه رئیس شورای شهر به مصوباتی اشاره کرد که شهردار از انجام آن ها سر باز زده است و ادامه داد: تسطیح جاده باباموسی، ابطال مناقصه ماشین آلات سنگین، رعایت نکردن افزایش 20 درصدی عوارض و هم چنین پرداخت نکردن بیمه کارکنان بعد از این که با سازمان تأمین اجتماعی تسویه حساب شد از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره کرد .

وی افزود: توضیحات شما الان به منزله توجیه است و باید آگاه باشید استنکاف شهرداری از مصوبات شورای شهر تخلف به حساب می آید .

شهردار بجنورد هم با تأکید بر این که بعد از این که دلایل خود را برای تسطیح نکردن جاده موسی ارائه دادم و شورا قانع نشد بلافاصله تسطیح جاده انجام شد و می توانید از جاده بازدید کنید، گفت: در ارتباط با عوارض هم اعضای شورای شهر دفترچه را باطل نکردند برای همین من مجبور بودم بر اساس دفترچه قانونی عوارض اخذ کنم .

«براتیان » با بیان این که برخی از توافقات با شورای شهر به صورت شفاهی انجام شد ،تأکید کرد: سال 93 مجوز فروش 18 میلیارد زمین برای برای اجرای پروژه های شهری داشتم ولی من دست به فروش حتی یک قطعه زمین هم نزدم .

در پایان جلسه، رئیس شورای شهر با بیان این که شهردار هیچ گونه مدرکی به شورای شهر برای رویت تحویل نداد، گفت: فقط هدف این عضو شورای شهر طرح یک سوال معمولی بود ولی متأسفانه عده ای مشخص  و شناخته شده طوری این طرح سوال را پردازش کردند که در فضای مجازی تبدیل به استیضاح شده بود .

«افشین فر» تأکید کرد: طی جلسه آینده باید عضو شورای شهر که پرسش ها را مطرح کرده است به صورت کتبی اعلام کند که آیا از پاسخ هایی که شهردار داد قانع شده یا نه؟

وی با تأکید بر این که اعضای شورای شهر قصد استیضاح شهردار را نداشته و ندارند،  اظهار کرد: شاید شهردار از سوالات اعضای شورای شهر ناراحت شده باشد ولی این حق طبیعی شورای شهر است و مردم هم اگر می خواهند شورایی پویا و فعال داشته باشند باید این حق را به شورا بدهند که بر عملکرد شهرداری نظارت داشته باشند و شهردار هم باید در برابر اقداماتی که انجام می دهد پاسخگوی پارلمان محلی باشد .

«جمشید گریوانی» عضو شورای شهر در پایان جلسه با تأکید بر این که به من توهین شده است، گفت: در این جلسه از شهردار سوال نشد بلکه شهردار محاکمه شد .

در حاشیه 

شورای شهر این امکان را فراهم آورد که برخی از شهروندان که تمایل به پیگیری بودند به صورت زنده در یکی از سالن های شورای شهر شاهد پرسش و پاسخ ها باشند .

 * نیروهای انتظامی تمام این مدت بیرون از جلسه و در محوطه شورای شهر حاضر بودند .

تعدادی از طرفداران شهردار بعد از اتمام جلسه مشاجراتی را با اعضای مخالف شهردار داشتند .

*شهردار فلش حاوی اطلاعات خود را برای نمایش به شورای شهر تحویل داد .

*قبل از به اتمام رسیدن جلسه پرسش و پاسخ از شهردار عکس های این جلسه در فضای مجازی منتشر شده بود .

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت