امروز : چهارشنبه, 16 آذر 1401

پاسخ شهردار بجنورد به طرح سؤال شورای شهر

سؤال بعدی که توسط شادمهر از شهردار بجنورد پرسیده شد در خصوص اینکه، شما ذکر کرده‌اید اولین کسی بوده‌اید که منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی را راه‌اندازی کرده‌اید که این برای من خیلی جالب است، شاید منطقه شهید رجایی بیش از صدسال قدمت دارد و کار می‌کند!

براتیان: دوباره بفرمایید چند سال؟

شادمهر: نمی‌دانم، من ادعایی ندارم، ولی در این خصوص که شما اولین کسی بوده‌اید که منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی را راه‌اندازی کرده‌اید، باید قاعدتاً در این خصوص حکم، مدرکی و یا مجوزی داشته باشید.

براتیان: الآن شما دنبال چه چیزی هستید؟

شادمهر: من می‌خواهم بگوییم شما چنین ادعایی کرده‌اید چه حکمی دارید؟

براتیان: این سؤال شما چه ربطی به عملکرد شهرداری دارد؟

افشین فر: یا شما نسبت به این سؤال پاسخی دارید یا پاسخ ندارید.

براتیان: پاسخ دارم، بر اساس قانون ماده 78، یا همان 73 که شما اشاره می‌کنید (که قانون جدیدش این است)  چنانچه  یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض دارند می‌توانند طرح سؤال از شهردار را مطرح کنند که این اصلاً ارتباطی به سؤال شما ندارد.

شادمهر: آقای براتیان شما بر اساس یک عدد، رقم و ادعای که مستندات ندارید آمده‌اید شورا را اغفال کرده‌اید و سمتی را گرفته‌اید، من می‌خواهم بگویم آقا مدارک بدهید. آقای کردان، وزیر کشور وقت بوده‌اند....

افشین فر: باید این قسمت فیلم را پخش‌کنیم، ایشان پاسخی برای این سؤال نداشته‌اند.

 

بر اساس فیلم، توسط براتیان گفته ‌شده بود (که اولین کسی بوده است که منطقه شهید رجایی را بر اساس تجربه راه‌اندازی کرده است.)

شادمهر سؤال بعدی را پرسید، شما اشاره داشته‌اید چهار سال نماینده سازمان بنادر در مجلس شورای اسلامی بوده‌اید، من بر اساس تحقیقاتی که کرده‌ام با سازمان بنادر و وزارت راه صحبت کردم، البته اطلاعاتی هم داشته‌ام اما برای مطمئن شدنم از این موضوع پرسیدم.

شادمهر ادامه داد: تنها کسی که می‌تواند رابط بین یک وزارت خانه و مجلس باشد مدیرکل پارلمانی است که یکی از همشهریان خودمان آقای اسماعیل گرامی مقدم، مدیرکل پارلمانی وزارت کشور بودند و مقطعی رابط بین وزارت کشور و مجلس بوده‌اند، شما ادعا داشته‌اید که بیش از چهار سال چنین سمتی داشته‌اید.

براتیان: من بوده‌ام و ادعا می‌کنم من رزومه داده‌ام لطفاً فیلم رو پخش‌کنید.

ادعا می‌کنم رزومه منو پخش‌کنید ببینید کجا گفتم. رزومه مکتوب رو نگاه کنید چی بوده. پخش‌کنید همان قسمت را....

فیلم: (خوب بیش از چهار سال نماینده سازمان بنادر در مجلس شورای اسلامی بودم)

افشین فر: رزومه‌ای که ارائه دادین که سندیت ندارد باید برایش سند و مدرک ارائه بدید.

براتیان: خانم افشین فر دوباره تذکر خودم را میگویم سؤالات شما ربطی به ماده 73 ندارد اما من کپی اسناد را به شما می‌دهم. ماده 73 می‌گوید درباره عملکرد شهرداری اعتراض دارید، بگویید. این‌ها هیچ‌گونه ارتباطی به ماده 73 ندارد.

شادمهر: بابت اینکه چهار سال نماینده سازمان بنادر بودید مدارک ارائه بدهید.

براتیان: لطف کنید آن رزومه‌ای که من دادم را پخش‌کنید.

براتیان: جهت استحضارتان سازمان بنادر در چارت سازمانی‌اش چیزی به نام معاونت پارلمانی و مدیرکل پارلمانی ندارد و تمام بخش‌ها به صوت تخصصی هر موضوعی مربوط به ایشان بشود مستقلاً از بخش اصلی حل می‌کند. بنده مشاور معاونت برنامه‌ریزی اداره مالی بودم و به نمایندگی در جلسات کمیسیون عمران و کمیسیون صنایع شرکت می‌کردم.

شادمهر: آقای براتیان من چون اتفاقاً...

افشین فر: اجازه بدید من یک نکته‌ای را بگویم، آقای براتیان این درواقع نکاتی که شما در رزومه خود ارائه دادید و در آن سخنرانی دفاعیه‌تان هم به شورا ارائه دادید ادعای یک سری مشاغل و پست‌هایی را کردید. شما باید به آقای شادمهر که سؤال دارند مدارکتان را ارائه بدهید.

براتیان: هیچ اشکالی ندارد.

افشین فر: باید بگویید این حکم من جهت این مسئولیت بوده نه اینکه بگویید آن رزومه من، آن رزومه شما را ما اینجا داریم، اگر این‌طور باشد هر کس می‌تواند برای خودش 30 صفحه رزومه بنویسد و بیاورد.

براتیان: خانم افشین فر من یک‌بار دیگر یادآوری می‌کنم، شما گفتید در چارچوب صحبت کنید. شما نوشتید، اعمال ماده 73 قانون تکالیف شورا. در نامه‌ای که به من زدید باید به عملکرد شهرداری اعتراض کنید نه این‌گونه سؤالات را مطرح کنید.

افشین فر: چون چند بار گفتید توضیح می‌دهم. این هم عملکرد است، وقتی شما بابت برنامه‌ای...

براتیان: این عملکرد شهرداری است؟

افشین فر: بله. عملکرد خود حضرت‌عالی است. وقتی شما بابت یک رزومه‌ای برنامه‌ای ارائه می‌دهید و رأی می‌گیرید از شورا باید بتوانید این رزومه را اثبات کنید.

براتیان: خوب چرا بعد از دو سال؟

افشین فر: حالا بعد از دو سال یک عضو شورا آمده و سؤال دارد.

 

براتیان: طبق ماده 73 گفته که عملکرد شهرداری سؤال شود.

افشین فر: من خودم اون را اول جلسه خواندم و الآن هم کتابش زیردست خودم هست.

براتیان: سؤالات شما خارج از چارچوب است.

افشین فر: اصلاً هم خارج از چارچوب نیست.

شادمهر: سؤال بعدی. دوستان می‌دانند و اگر هم نمی‌دانند خبرنگاران بپرسند که کسی که ادعا می‌کند چهار سال نماینده سازمان بنادر در مجلس بوده چه پستی برایش تعریف شده؟ ایشان مدرک همین پست را بیاورند. خدمتتان عرض کنم که یکجا هم اشاره داشته‌اند که مدیرکل فاینانس داخل و خارج بودند، من از سازمان بنادر پرسیدم گفتند که ما اصلاً چنین پستی نداریم مدیرکل فاینانس داخل و خارج کیه؟ ما اصلاً چنین پستی نداریم. گفتم یک نفر در رزومه‌اش به ما گفته مدیرکل فاینانس داخل و خارج.

براتیان: خوب شما این‌قدر با اطمینان می‌گویید، اگر فردا بنده مدرکش را ارائه دادم...

در فیلم صحبت‌های براتیان: من مدیرکل فاینانس داخل و خارج بودم و چند صد میلیارد در سازمان کار کردم.

شادمهر: اشاره داشتند چند صد میلیارد تومان فاینانس داخل و خارج کردم و مدیرکل این بخش بودم.

سؤال بعدی. شما اشاره داشتید مؤلف، نه تدوین گر، تدوین‌کننده و یا ویراستار. شما صراحتاً اشاره داشتید نه‌تنها در آن رزومتان بلکه در این برنامه‌ای که در سطح شهر پخش کرده بودید که دارای مدرک فوق‌لیسانس و جمع‌بندی دکتری، البته من متوجه نشدم جمع‌بندی دکتری چیست؟

افشین فر: توضیح دادند.

شادمهر: صراحتاً اشاره کردید تألیف 10 جلد کتاب مدیریت و سه جلد کتاب درزمینهٔ مهارت‌های زندگی. سرجمع می‌شود 13 تا کتاب، من در خصوص این 13 تا کتاب هیچ‌گونه رفرنسی (منبعی) پیدا نکردم، به سازمان بنادر هم از طریق دوستان زنگ زدیم و آن‌ها هم گفتند ایشان یک کتاب، در خصوص "آنچه باید مدیران بدانند" اون هم تو سه جلد که دو جلد آن چاپ شده، به من گفتند دو جلد، حالا اصلاً پنج جلد حالا اصلاً ما می‌گوییم 10 جلد وقتی‌که یک موضوع در 15 جلد مثل تفسیر المیزان که در 20 جلد متعلق به علامه طباطبایی تألیف می‌شود، یک کتاب تلقی می‌شود ولی در 20 جلد 30 جلد. اصلاً ما می‌گوییم پنج جلد، من می‌خواستم در مورد این 10 جلد کتاب که در حوزه مدیریت بوده و سه جلد کتاب در حوزه مهارت‌های زندگی چه مستنداتی دارید؟ این هم آگه به من بدید ممنون می‌شوم.

براتیان: فیلم دارید یا من دوباره باز...

شادمهر: فیلم هم داریم.

براتیان: پس شما فیلمتان را پخش‌کنید.

 در فیلم صحبت‌های براتیان: 10 جلد کتاب که در حوزه مدیریت و سه جلد کتاب که در حوزه مهارت‌های زندگی که برای اولین بار به سبک مدیریت در کشور چاپ ‌شده است.

براتیان از روی رزومه خود خواند: تألیف 10 جلد کتاب به نام "آنچه مدیران باید بدانند" پنج جلد چاپ شده و پنج جلد هم در مرحله ویرایش می‌باشد. تهیه تدوین پنج جلد کتاب در خصوص مهارت‌های شغلی ... که در مرحله ویرایش و آماده چاپ می‌باشد، من کی گفتم که چاپ شده...

افشین فر: این دیگر بحث کردن درباره‌اش فایده‌ای ندارد. ایشان کتاب‌های خود را آورده‌اند، حالا آن قسمت فیلم را دوباره تکرار کنید.

فیلم دوباره تکرار شد که متن فیلم را در بالا آورده‌ایم.

شادمهر: من فقط جهت استحضار دوستان یک اشاره‌ای داشته باشم...

افشین فر: این دیگر بحثی ندارد و کتاب‌ها را آقای براتیان آورده‌اند و ما از ایشان تحویل می‌گیریم و بعد بررسی می‌کنیم. آقای کشمیری منشی جلسه لطف کنید کتاب‌ها را تحویل بگیرید.

کشمیری: کتاب‌ها را امانت بدهید ببینیم.

براتیان: کتاب‌ها را تحویل نمی‌دم بهتون.

افشین فر: کتاب‌ها را تحویل نمی‌دهید معنایی ندارد!

براتیان: همین یک جلد برای من مانده و آن‌ها را هم از انباری پیداکرده‌ام و آورده‌ام، اگر نیاز دارید کپی بگیرم و به شما بدهم.

شادمهر: فقط جهت استحضار دوستان بگویم که من از سازمان بنادر پرسیدم، گفتند آن چیزی که در سازمان بنادر ثبت شده است یک جلد کتاب " آنچه مدیران باید بدانند" در دو یا سه جلد است.

براتیان: تو اینترنت جست‌وجو کنید.

شادمهر: ما اصلاً می‌گوییم 15 جلد در خصوص " آنچه مدیران باید بدانند".

افشین فر: بحث بیشتر در این مورد فایده‌ای ندارد.

شادمهر: من رفتم کتاب‌خانه ملی آمار گرفتم کتابی به نام روح‌الله براتیان مؤلف دارد یا نه؟ و جست‌وجو کردم و کتابی با این عنوان به نام روح‌الله براتیان در کتاب‌خانه ملی چاپ نشده و من از مانیتور آنجا عکس گرفتم که هیچ کتابی پیدا نشد.

براتیان: شما این انرژی را می‌گذاشتید برای مشکلات شهرداری.

شادمهر: یکی از مشکلات همین است. کتاب می‌رود به کتاب‌خانه ملی و کد فیپا را می‌گیرد و بعد می‌رود در کتابخانه ارشاد و کد شابک را می‌گیرد و بعد می‌رود برای چاپ که هیچ‌کدام از این‌ها را ما نداشتیم.

افشین فر: به‌هرحال شما افتخار می‌دهید که کتاب‌هایتان را رؤیت کنیم.

براتیان: کپی‌اش را بله.

شادمهر: اشاره داشتید مدیری بودید که در بخش تشکیلاتی پنج هزار نفر نیروی تشکیلاتی داشتید، دو هزار نفر نیروی قراردادی و در بخش اجرایی دو هزار نفر که می‌شود نه هزار نفر به‌صورت مستقیم و 14 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم که می‌شود 23 هزار نفر. از سازمان بنادر پرسیدم گفتند که کل نیروهایشان در کل کشور حدود 6 هزار نفر است. وقتی یک نفر 20 هزار نفر نیرو را مدیریت می‌کند باید حکمی داشته باشد.

براتیان: کی این حرف را به شما زده است؟

شادمهر: فیلمش را نشان دهید.

براتیان: خیر. در این مورد که 6 هزار نفر نیرو دارد. چه کسی این اطلاعات اشتباه را به شما داده است.

شادمهر: اطلاعات من اشتباه است، شما اطلاعات درست در این مورد بدهید پست سازمانی شما چه بوده که 20 هزار نفر برای شما کار می‌کردند؟

براتیان: بنده معاون مالی اداری برنامه‌ریزی بودم و این آماری که به شما دادند اشتباه است. می‌توانید استعلام بگیرید و کتباً نتیجه را اعلام کنید.

شادمهر: قطعاً این کار را می‌کنم.

براتیان: در سال 81، 14 هزار نفر نیرو داشت. سازمان کشتیرانی اکثر بخش‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرده. فقط در یک مورد دو هزار کامیون و لیفتراک واگذار شد. همه بخش‌ها را داده به بخش خصوصی که در حال حاضر بالای 15 هزار نفر نیرو دارد.

شادمهر: ممنون. این‌که شما به‌عنوان معاون مالی 21 هزار نیرو را به نفع خود مصادره کردید.

براتیان: دنبال چی هستید؟

شادمهر: دنبال واقعیت.

براتیان: این انرژی را بگذارید برای مشکلات شهرداری.

شادمهر: آقای براتیان...

افشین فر: بریم سراغ سؤال بعدی.

شادمهر: در این خصوص مستندات خواستم که ارائه نکردید.

براتیان: شما مستندات استعلام خود را ارائه دهید، من هم ارائه می‌دهم.

شادمهر: چشم. شما در زمان معرفی خود برای رأی اعتماد به دو مورد اشاره داشتید. به مدیریت هزینه درآمد اعتقاد دارید و صراحتاً اعلام کردید که ابتدا باید درآمد کسب شود و سپس هزینه شود، ولی وضعیتی که ما داریم چنین چیزی اتفاق نیفتاده و بر اساس آن بدهی‌هایی که رقم دقیقش را، بعداً سر فرصت اعلام می‌کنیم فیلم صحبت‌های ایشان را پخش‌کنید.

فیلم پخش شد و براتیان گفت: من ادعا کردم در سازمانی کار کردم که ابتدا درآمد کسب می‌کرد و سپس هزینه می‌کرده است و شهرداری چنین نهادی است. بنده بر اساس سند بودجه درآمدم را مشخص کردم که این درآمد را خواهم داشت و این هزینه را خواهم کرد. بنده در چارچوب درآمد و هزینه کار می‌کنم در سال 93 این را اثبات کردم. در حال حاضر درآمد را خودمان کسب و خودمان هزینه می‌کنیم.

شادمهر: مگر بقیه شهرداران چکار می‌کردند.

براتیان: مگه من گفته‌ام که شهرداران دیگر انجام نمی‌داده‌اند. در جلسه دفاع از من پرسیدند که شهرداری به‌صورت درآمد هزینه مدیریت می‌شود آیا شما تجربه درآمد هزینه را دارید. بنده گفتم در سازمان بنادر که کار می‌کردیم، به‌صورت درآمد هزینه بوده است و الآن هم در شهرداری این‌گونه است. درآمد کسب می‌کنیم و هزینه می‌کنیم، اما درآمد را پیش‌بینی می‌کنیم و هزینه را در چهارچوب ضوابط و بودجه مصوب شده هزینه می‌کنیم.

شادمهر: اشاره داشته‌اید که تا من درآمد نداشته باشم هزینه‌ای نمی‌کنم درصورتی‌که بدهی‌ها چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. اعتقاد دارید که شهردار مجری سیاست‌های شورا است و حتی اگر شهردار ایده‌ای داشت باید بیاید در شورا دفاع نماید و اگر شورا قبول کرد برنامه موردنظر پیاده شود.

براتیان: من این را قبول دارم.

شادمهر: ما یک مدرک تحصیلی از شما می‌خواهیم دریغ می‌کنید.

 براتیان: این چه ربطی دارد.

شادمهر: ما دنبال بازی با کلمات نیستیم، در خصوص مصوبات در جلسه سه ماه پیش، ما نامه زدیم که بیش از چهارصد و خورده‌ای نامهٔ ما را شهرداری مصوب نکرده است.

براتیان: نامه با مصوبه فرق می‌کند.

شادمهر: با کلمات بازی نکنید. من می‌دانم دارم چی میگم آقای براتیان. ما نامه زدیم که بیش از چهارصد و خورده‌ای نامه زدیم که جواب ما را نداده‌ای شما ظرف یک هفته آمدی 60-70 نامه را جواب دادی و بقیه ماندند. حتی من پیگیری کردم که باید ما چه‌کار کنیم. در خصوص مصوبات هم باید بگویم که، بسیاری انجام نشده است. شما فقط زمان اخذ رأی، آمدی یک سری چیزها را بیان کردی که نظر همکاران را جلب کنی.

براتیان: آمار مصوبات انجام‌نشده را بگویید.

افشین فر: چون خیلی اصرار دارید لااقل دوتایش را می‌گویم. اول اینکه در خصوص تسطیح راه دفن زباله باباموسی چند بار شورای شهر مصوبه داد و شما جواب دادی که چون قرار است محل جدید کمپوست تعیین می‌شود، اسراف است. بعدی در خصوص مناقصه ماشین‌آلات سنگین و سبک که گفتیم مناقصه‌ای که انجام‌ شده بنا به دلایلی شورا آن را باطل اعلام کرده و حداقل سه بار نامه زدیم که آقای شهردار مناقصه قانونی را طبق شرایطی که شورا برایتان تعریف کرده انجام بدهید. ولی هر دفعه به یک دلیلی استنکاف کرده‌اید از اجرای مصوبه شورا و در موضوع عوارضات هم درواقع ما آن عدم رعایت 20 درصدی افزایش عوارض را در بعضی از آیتم‌ها رعایت آن 20 درصد افزایش رعایت نشده بود و خیلی بالاتر از آن بود، آن‌قدر این موضوع را به تعویق انداختید که بعضی از شهروندها به ما مراجعه می‌کردند، مجبور شدند در بعضی از این آیتم‌ها تا 300-400 در صد مازاد بر آنچه که نظر شورا بود عوارض پرداخت کنند در مورد پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی ما به شما مصوبه دادیم حداقل دو یا سه بار شفاهی گفتیم که آقای شهردار بعد از این‌که 96 قطعه از زمین‌های شهرداری با تأمین اجتماعی تهاتر شده است با بدهی‌های تأمین اجتماعی دیگه بعدازاین نگذارید که بدهی‌ها این‌قدر زیاد بشود که باز مجبور بشویم زمین به تأمین اجتماعی بدهیم که همین امروز بیش از 6 میلیارد و چهارصد میلیون تومان به تأمین اجتماعی بدهکار هستیم و از تأمین اجتماعی پرسیده‌ایم و گفتند که چند ماه است مبلغی پرداخت نشده است.

این‌که اصرار می‌کنید مصوبه ای داده نشده که اجرا نشده باشد وجود ندارد...

براتیان: من توضیح دارم...

افشین فر: توضیح شما توجیه است، شما مدیر اجرایی این شورا هستید ما اگر خلاف قانون مصوبه بدهیم، فرماندار عکس‌العمل نشان می‌دهد که مصوبه شما خلاف قانون است، بنابراین شورایی که کمیته تطبیق آن را خلاف قانون تشخیص نداده شما موظف به انجام آن هستید و می‌دانید استنکاف شهردار از اجرای مصوبات شورا خودش یک‌جور تخلف قانون است.

براتیان: آن‌هایی را که من انجام نداده‌ام ارائه بدهید مستند بیاورم که به چه دلیلی انجام نشده. در این رابطه توضیح کامل می‌دهم. در رابطه با جاده باباموسی در جلسه آخر که منجر به دادن این سؤال شد توضیح کامل را به اعضای شورا دادم. که تعیین محل دفن زباله در حیطه وظایف مدیریت پسماند استان است.

بنده به خاطر دفن زباله در دادستانی الآن پرونده کیفری دارم.

افشین فر: این الآن چه ربطی به عدم انجام دادن مصوبه شورا دارد.

براتیان: چندین بار توضیح دادم که این مصوبه را اصلاح کنید این هزینه، از بین بردن منافع مردم است آنجا دیگر دفن نمی‌شود ولی شما درنهایت در جلسه چهارشنبه شورای شهر اصرار کردید و بنده جاده را تسطیح کردم و می‌توانید بروید و ببینید. در مورد مناقصهٔ ماشین هم طبق قانون استعلام آن را می‌گیرم که بنده در چارچوب بودجه، تمام پروژه مصوبه را انجام بدهم. بنده مناقصه قانونی انجام داده‌ام در چارچوب قانون انجام داده‌ام.مراحل قانونی را طی کردیم و نماینده استانداری و نماینده بازرسی کل کشور اعضای کمیسیون معاملات در روزنامه برای عموم به‌صورت قانونی چاپ شده و به شورا فرستادم تأیید نکرده و دوباره شرایط جدید که گذاشتم.

بنده یک اشتباه کردم که من بعد این اشتباه را انجام نمی‌دهم و نخواهم کرد این است که من شفاهاً پیگیری می‌کردم که متأسفانه نپذیرفتید مجدداً گذاشتیم به مناقصه. در رابطه با عوارض 25 درصد هم شورا این را ابطال نکرد جروبحث کردیم و در جلسات مختلف رفتیم درنهایت شورا ابطال نکرد و من دفترچه عوارض قانونی را اجرا کردم. شما دفترچه را ابطال می‌کردید تا دفترچه جدید شما را اجرا می‌کردیم. در سال 93 بنده مجوز فروش 18 میلیارد زمین را داشتم برای تأمین نقدینگی پروژه‌ها. یک متر نفروختم.

افشین فر: برای تأمین پروژه‌ها نه دادن بدهی تأمین اجتماعی، زمین‌هایی که از دوران 30 سال شهرداری‌های قبل تهیه شده بود و ذخایر شهرداری بودند که برای بازگشایی خیابان‌ها و معابر استفاده شود. مگر می‌شود شهرداران زمین‌های ذخیره را بفروشند برای اینکه پول پیمانکار یا تأمین اجتماعی را بپردازند.

افشین فر: جلسه به اتمام رسید اما هیچ‌کدام از مدارک خواسته‌شده توسط شهردار به شورای شهر تحویل ندادند و مدرک فوق‌لیسانس را هم ما ندیدیم و از 13 جلد کتاب هم هیچ‌کدام را هم به ما تحویل ندادند و حتی رؤیت نکردیم.

این یک سؤال معمولی بود یعنی این‌همه پردازش در 10 روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی توسط عده‌ای مشخص، فکر می‌کنم جوسازی خاصی بود که تبدیلش کردند به استیضاح و مسائل دیگر از این قبیل...

در جلسه آینده شورا موضوع موردبررسی سؤال‌کننده آقای شادمهر قرار می‌گیرد و ایشان نظرشان را کتباً به بنده اعلام می‌کنند که یا قانع شدند یا قانع نشدند و در جلسه اعلام می‌کنم ولی به‌هیچ‌عنوان قرار بر این نیست که این سؤال تبدیل به یک سؤال استیضاح بشود.

 

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت