امروز : جمعه, 25 خرداد 1403

پاسخ شهردار بجنورد به طرح سؤال شورای شهر

جلسه 144 شورای شهر بجنورد به پاسخ شهردار در مورد طرح سؤال مطرح شده از سوی یک عضو شورای شهر گذشت که روزنامه اتفاقیه در دو بخش مباحث مطرح شده را منتشر می‌نماید که بخش اول ان به استحضار مخاطبان می‌رسد.

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد در ابتدای جلسه گفت: این جلسه فوق‌العاده شورای شهر برای پاسخ شهردار بجنورد به سؤالات محمدحسن شادمهر عضو شورای شهر برگزار شد که این سؤالات بر اساس روال همیشگی از ایشان پرسیده می‌شود.

محمدحسن شادمهر در بیان سؤالات از شهردار به ترتیب سؤالات خود را پرسید: جناب آقای شهردار در زمان معرفی خود بابت اخذ رأی اعتماد، به دو مقوله اساسی در مدیریت شهرداری به شرح ذیل اشاره نموده‌اید:

تأمین درآمد پایدار و جذب منابع برای پروژه‌ها و طرح‌ها از طریق صندوق توسعه ملی، اوراق مشارکت، LC، فاینانس داخلی و خارجی و غیره در این خصوص چه اقدام عملیاتی انجام داده‌اید به‌غیراز درآمدهای خود از طریق عوارض به‌عنوان شهردار مرکز استان چه‌کار کرده‌اید؟

براتیان در پاسخ گفت: البته یک تفاوت عمده بین شهرداری و سازمان‌های دیگر است و این‌که شهرداری دولتی نیست و یک‌نهاد غیردولتی است که مستقیم برای مردم است باواسطه نیست و تمام خواستار شهرداری چه منقول و غیرمنقول از طریق مردم تهیه می‌شود و تمام مدیران آن حقوق و مزایای خود را از مردم می‌گیرند و تمام اعضای شورای اسلامی از طریق مردم و به نیابت از مردم انتخاب‌شده‌اند یعنی به عبارتی مردم مستقیم و مسئول صاحب آن چیزی هستند که شهرداری دارد.

دو مبحث اساسی وجود دارد که اعتماد داشتم و روش کار می‌کنم اول توسعه مشارکت مردم، که نسبت به ‌روزی که من شهردار شدم خیلی عالی شده است و هنوزم جای کار دارد و مردم روزهای اول انقدر حساسیت نداشتند و دوم بحث اصلاح ساختار اداری است که درجای خود توضیح خواهد داشت.

در ارتباط با سؤالی که طرح‌شده است چندین نکته وجود دارد که باید مطرح کنم، اول اینکه در یکی از رسانه‌ها اعلام شده است که سؤالات محرمانه است درصورتی‌که محرمانه نبوده و اینکه گفته ‌شده است که سؤالات در پاکت دربسته به شهردار داده شده درواقع این‌گونه نبوده و به پیوست نامه رییس شورای شهر و به‌صورت عادی در جلسه چهارشنبه هفته گذشته به من داده شده است.

مسئله بعدی در خصوص اعمال ماده 73 که در چاپ جدید نامه 78 ذکر شده است که بر اساس ماده چون در نامه اعمال ماده 73 ذکر شده این فقط یک سؤال نیست.

بر اساس این ماده‌قانونی چهار قسمت دارد که قسمت اولیه‌اش تذکر است که اتفاق نیافتاده است و از طرف رییس شورای شهر تا الآن تذکری به من در این مورد داده نشده است و مستقیم به‌طرف طرح سؤال که مرحله دوم هست رفتند و مرحله سوم که امروز بعد از 10 روز شهردار باید می‌آمد و جواب می‌داد و من دیروز پاسخم را به نگهبان شورا تحویل دادم و الآن در جلسه عادی و فوق‌العاده حضور دارم.

در رابطه با سؤالی که فرمودند بنده بر اساس کتابچه‌ای که در برنامه خودم داشتم و به شورا تقدیم کردم در صفحه 24 طرح خودم 16 منبع را به‌عنوان تأمین نیازهای شهرداری معرفی کردم.

اول، منابع انسانی که امروز بعد از دو سال افتخار این را دارم که با این منابع استفاده بهینه انجام شده و بخش اعظمی نیز با کاهش هزینه که خودش درآمد است. ما اگر بهره‌وری و مهارت نیروی انسانی را افزایش بدهیم 

مستقیماً در کاهش هزینه‌ها دخیل است و این بهره‌وری نیروی انسانی را به‌عنوان درآمد حساب کردیم.

دومین منبع جلب اعتماد شهروندان و توسعه مشارکت است که شهرداری رابطه خوبی داشته است.

منبع سوم فاینانس داخلی و خارجی است که چون کشور ما تحریم شده و فاینانس در کل پروژه‌های دولتی کشور اتفاق نیافتاد.

بحث بعدی، اعتبارات صندوق توسعه ملی بود که قرار بود در بودجه پنج‌ساله دیده شود اما متأسفانه در بودجه سنواتی دیده نشده و برای توسعه عمرانی هم دیده نشد.

و بحث اوراق مشارکت و گرفتن وام در شورای شهر است که خیلی در فضای شورای شهر به این امر اعتقادی وجود ندارد.

همچنین در تمام شهرداری‌ها از خط اعتباری استفاده می‌کنند که ما پیشنهاد دادیم اما تا الآن پاسخی شنیده نشده است.

 بحث بعدی آل سی است که متأسفانه به دلیل تحریم بسته شده است.

و بحث املاک را به‌عنوان یک منبع درامد و ایجاد ثروت برای شهرداری پیش‌بینی کرده‌ام که تا الآن دو میلیون 885 هزار و 109 مترمربع زمین با مردم بجنورد توافق کرده‌ام. که 35 درصد سهم مالکین و 65 درصد بابت تعریض معابر استفاده کرده‌ایم.

شادمهر در پاسخ گفت: فاینانس داخل ربطی به داخل ندارد و اگر می‌دانستید فاینانس خارجی نداریم چرا در برنامه خود گذاشتید.

شادمهر در ادامه سؤال دوم خود را مطرح کرد و گفت اصلاح ساختار نیروی انسانی در شهرداری و رسیدن به بهره‌وری مطلوب، لذا در این دو زمینه مستندات اقدامات انجام‌شده و گزارش عملکرد واقعی (محقق شده) را ارائه نمایید؟ اشاره داشته‌اید 60 در صد نیروهای شهرداری بهره‌وری لازم را ندارند، توضیح دهید؟

براتیان جواب داد: در جلسه قبلی درباره اضافه پرسنل صحبت کردیم و اگر شما شفاهی هم بگوید اعلام می‌کنم چارت سازمانی شهرداری الآن هم 60 درصد نیرو اضافه دارد، اولین اتفاق در اصلاح چارت سازمانی بود که انجام شد و در تهران دفاع شد اما در وزارت کشور چارت ما را نگه‌داشته‌اند و چون سازمان مدیریت برنامه‌ریزی تشکیل شده است باید به اصلاح آنجا هم برسد اما ما بااین‌وجود کارهایی را تا رسیدن این چارت انجام داده‌ایم و نیاز به مصوبه داشت که از شورا گرفتم.

برای این‌که هزینه‌های شهرداری را مدیریت کنیم بخش بودجه و هزینه را جدا کردیم با راه‌اندازی بخش معاونت اقتصاد برنامه‌ریزی نیروهای انسانی که در بخش‌های مختلف کار می‌کردند به بخش معاونت اقتصاد برنامه‌ریزی آوردیم.

شادمهر در ادامه سؤال سوم خود مطرح کرد: در معرفی خود به موارد ذیل اشاره‌کرده‌اید:

داشتن مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس مدیریت و صدور عن‌قریب مدرک دکتری از سوی دانشگاه تهران به دلیل گذراندن دوره‌های مختلف در آن دانشگاه در این خصوص توضیح دهید؟

شادمهر ادامه داد: از مدارکی که رییس وقت شورا ارسال کرده بودند و بنده از دبیرخانه گرفتم مدرک تحصیلی شما پیوست آن‌ها نبود.

براتیان اظهار داشت: این مسائل شخصی است و ربطی ندارد توضیح بدهم. اما توضیح می‌دهم.

این مباحث که شما مطرح می‌کنید یعنی 13 عضو شورا حواسشان نبوده و حالا شما حواستان بوده است، شما دارید توهین می‌کنید به اعضای شورا.

بنده یک حکم از وزیر کشور دارم در 12 آبان سال 92 که انتخاب شدم به‌عنوان شهردار، ابلاغ بنده در تاریخ سوم دی‌ماه صادرشده یعنی این فرایند دو ماه طول کشیده است و در حراست استان، استانداری، فرمانداری، حراست وزارت کشور مصاحبه شده‌ام و تمام مدرک را از من گرفته‌اند و درنهایت تبدیل به‌حکم وزیر کشور شده است.

یعنی شما می‌گویید وزیر کشور گول خورده است. بنده شرایط داشتن شهردار را داشته‌ام که وزیر کشور ابلاغ کرده است. بنده بر اساس نظام مدیریت سازمان کشور کارمند رسمی دولت هستم و به‌عنوان این‌که استخدام هستم مدرک بنده در وزارت کشور است و حکم کارگزینی بنده به‌عنوان مدرک تحصیلی محسوب می‌شود. زشت است این حرف‌ها یعنی شما حکم وزیر کشور را هم زیر سؤال می‌برید. این تخریب است. این چه طرز سؤال پرسیدن است.

افشین فر: شما چیزی به‌عنوان مدرک تحصیلی به ما ارائه ندادند.

من مدرک تحصیلی را نباید به شما ارائه بدهم من باید به وزارت کشور ارائه بدهم.

رییس شورای شهر اگر شبهه‌ای دارند به وزیر کشور نامه بزند و استعلام بگیرند.

بنده در رزومه کاری خود آورده‌ام.ادعا کرده‌ام که فوق‌لیسانس مدیریت هستم و بر اساس قانون کارکنان رسمی دولت حق تحصیل در رشته‌ای مستمر ندارند و ممنوع است و فقط می‌توانند به‌صورت پودمانی شرکت کنند.

بنده در دوره دکترا در مرحله امتحان جامع مانده‌ام و وقتی دوره شهردار بودنم تمام شود به دنبال ادامه دکتری خواهم رفت.

افشین فر: شما مدرک دکتر دارید یا خیر؟

براتیان: خیر.

افشین فر: چیزی که دست ما آمد این است که شهردار نمی‌خواهد مدرک فوق‌لیسانس را به شورا ارائه بدهند.

 

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت