امروز : پنج شنبه, 10 آذر 1401

جنجال برای چند سؤال از شهردار بجنورد استیضاح یا سؤال

این روزها در فضای مجازی و نقل و قول‌های مردمی و برخی از افراد موضوع استیضاح شهردار بجنورد مطرح است و برخی از طرفداران شهردار با تشکیل کمپین‌هایی در فضای مجازی سعی در جلوگیری از وقوع این اتفاق دارند لذا با تأکید به این نکته که شهردار در حوزه‌هایی مانند زیباسازیکار شایسته‌ای انجام داده است و سؤال از شهردار هم حق طبیعی اعضای شورای شهر است. امروز با برخی از اعضای شورای شهر گفت‌وگو کردیم و فردا هم نظرات شهروندان را برای شما مخاطبان نقل خواهیم کرد.

به گزارش اتفاقیه، اتفاقی (استیضاح شهردار) که به گفته برخی از اعضای شورای شهر و خبرنگاران حاضر در جلسه چهارشنبه گذشته، اصلاً مطرح نبوده و نیست.

اتفاقیه در روز پنج‌شنبه به موضوع جلسه شورای شهر پرداخت و در تیتری سؤال یکی از اعضای شورای شهر از شهردار رامطرح کرد. سؤالی که شهردار باید به آن پاسخ دهد و چنانچه اگر شهردار شواهد، مدارک و توضیحات قانع‌کننده‌ای نداشته باشد اعضای شورای شهر تصمیم بر استیضاح شهردار می‌گیرند که آن در مرحله بعدی قرار دارد و پس از رأی‌گیری، نتیجه مشخص می‌شود.

حال چرا برخی به‌شدت از این موضوع احساس نگرانی کرده‌اند و برخی کمپین‌هایی برای حمایت از شهردار تشکیل داده‌اند نیاز به بررسی بیشتری دارد.

سؤال برای دفاع از حقوق مردم

محمدحسن شادمهر عضو شورای شهر دراین‌باره می‌گوید: بنده به‌عنوان عضوی از شورای شهر و برای دفاع از حقوق مردم 3 سؤال از شهردار بجنورد داشته‌ام و این موضوع پیش‌ازاین در زمان شهرداری آقای براتیان و دیگر شهردارهای بجنورد توسط دیگر اعضا تکرار شده است وکاری عجیب اتفاق نیفتاده است.

وی با تعجب از مطرح‌شدن موضوع استیضاح شهردار می‌گوید: سؤال از شهردار و پاسخ خواستن از او درباره موضوعات که آینده شهر و شهروندان به آن اهمیت دارد اصلاً جای تعجب ندارد و حال چرا چنین برخی شتاب‌زده موضوع استیضاح شهردار را مطرح کرده‌اند جای سؤال دارد.

سؤال از شهردار حق قانونی شورای شهر

خانم افشین فر رئیس شورای شهر بجنورد نیز بابیان اینکه سؤال از شهردار حق اعضای شورای شهر است می‌گوید: چند روز پیش شخص آقای شادمهر نامه‌ای با مضمون چند سؤال از شهردار به بنده دادند که من نیز به‌عنوان رئیس شورای شهر آن را به شهردار ارسال کردم.

وی می‌افزاید: سؤال از شهردار کاری خارج از چارچوب قانون نیست و این موضوع حق شورای شهر است و اگر این اتفاق نیفتد پس چه کسی باید نظارت بر کار شهردار داشته باشد.

البته برخی در فضای مجازی و در صحبت‌هایشان اشاره داشته‌اند که موضوع استیضاح شهردار جدی است و 8نفر از اعضای شورای شهر چشم بر عملکرد شهردار بسته‌اند و هدف از این سؤالات استیضاح براتیان است و 5نفر از اعضا در مقابل آن 8 نفر ایستاده‌اند.

به سراغ احمد وکیلی عضو شورای شهر و یکی از مدافعان عملکرد شهرداری رفتیم که او در پاسخ به این سؤال که آیا استیضاح شهردار مطرح است؟ گفت: بنده از ابتدای جلسه روز چهارشنبه تا ساعت 20 که پایان جلسه بود حضور داشتم و چنین احساس نکردم که موضوع استیضاح شهردار مطرح باشد.

وکیلی بابیان اینکه هدف ما خدمت به مردم است می‌گوید: آقای براتیان خدمات خوبی به شهر انجام داده‌اند و این بر کسی پوشیده نیست اما سؤال اعضای شورای شهر از شهردار حق قانونی است.

مخالفت و موافقت اعضا با سؤال دروغ است

اینکه چرا سؤال یک عضو شورای شهر از شهردار تا این حد برای برخی مهم شده و چرا برخی نقل‌ها این‌گونه بیان می‌شود که 5 نفر از اعضای شورای شهر به مخالفت با 8 نفر دیگر برای استیضاح شهردار پرداخته‌اند موضوع را کمی پیچیده‌تر می‌کند که خانم افشین فر رئیس شورای شهر دراین‌باره می‌گوید: بنده مخالفت 5 نفر با سؤال از شهردار و موافقت 8 نفر دیگر با سؤال از آقای براتیان را دروغ می‌دانم.

چطور می‌شود زمانی که هیچ‌یک از اعضای شورای شهر به‌غیراز آقای شادمهر ازموضوع سؤالات اطلاع ندارند به موافقت و مخالفت از سؤال‌ها بپردازند.

خانم افشین فر می‌گوید: اگر سؤال پرسیدن از شهردار خطاست پس بما بگویند به شورای عالی استان‌ها بگوییم که این حق قانونی از ما گرفته شود.

تنها من و شهردار از متن سؤالات باخبریم

البته شادمهر دراین‌باره موضع دیگری گرفته و می‌گوید: تنها کسانی که از این سؤالات اطلاع دارد من و شهردار هستیم و هیچ‌کس دیگری اطلاعی ندارد. البته دیروز با من تماس گرفته شد و گفته شد شما چرا چنین سؤال‌هایی از شهردار پرسیده‌اید! آنگاه متوجه شدم برخی نه از کانال شورای شهر که از کانال‌های دیگر از متن سؤالات حالا به هر دلیلی باخبر شده‌اند!

وی با تأکید بر اینکه سؤال حق اعضای شورای شهر است می‌گوید: بنده به‌تنهایی3 سؤال از شهردار دارم که باید برای یکی از آن‌ها مستندات ارائه کند در سؤال دومم ازایشان توضیح خواسته‌ام و در سؤال سوم علاوه بر مستندات، او باید توضیح نیز بدهد.

اگر چنانچه او نتواند به سؤال‌هایی که از خواسته و نیازهای مردمی نشأت‌گرفته پاسخ دهد مسائلی برای مردم و شورای شهر روشن می‌شود که بعدازآن باید اعضای دیگر شورای شهر هم به این نتیجه برسند که باید تصمیم جدیدی در روند کاری شهردار گرفته شود.

اما اگر آقای براتیان بتواند دلایل کافی بیاورد پس موضوع در همان جلسه ختم می‌شود.

 

 

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت