امروز : سه شنبه, 01 فروردین 1402

تا زمانی كه ضوابط شهرسازی تحت شعاع كسب درآمد برای شهرداری قرار گیرد هیچ گونه پیشرفتی را در این حوزه شاهد نخواهیم بود

فیروزه، رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد:

تا زمانی که ضوابط شهرسازی تحت شعاع کسب درآمد برای شهرداری قرار گیرد هیچ گونه پیشرفتی را در این حوزه شاهد نخواهیم بود

در مراسم رونمایی از فرآیندهای شهرسازی شهرداری بجنورد، رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد، با اشاره به اهمیت شفاف سازی روند پیگیری پرونده ها در شهرداری گفت: اصلاح فرآیندهای شهرسازی می تواند رضایت شهروندان را در هنگام مراجعه به شهرداری فراهم کند.

رضا فیروزه اضافه کرد: اما باید توجه داشت تا زمانی که ضوابط شهرسازی تحت شعاع کسب درآمد برای شهرداری قرار گیرد هیچ گونه پیشرفتی در این حوزه شاهد نخواهیم بود.

وی با اشاره به نارضایتی شهروندان در زمان پرداخت عوارض گفت: منابع درآمدی شهرداری از محل عوارض پرداختی شهروندان تأمین می شود و شهرداری بدون دریافت این عوارض نمی تواند هیچ گونه خدماتی به شهروندان ارائه دهد، بنابراین هر ساله عوارض محلی از طریق شهرداری به شورا پیشنهاد داده شده و شورا آن را تصویب می کند.

فیروزه افزود: شنيده مي شود، گاهي اوقات شهروندان محترم هنگام اعتراض به عوارض شهرداری با این پاسخ مواجه می شوند که شورای اسلامی شهر است که این عوارض را تصویب می کند، در حالی که در برخی موارد شورای اسلامی شهر برای رفاه حال شهروندان عوارض پیشنهادی شهرداری را کاهش داده و سپس تصويب مي كند.

وی تأکید کرد: اگر شهرداری می تواند بدون دریافت این عوارض شهر را اداره کند شورای اسلامی شهر از این مسئله استقبال خواهد کرد.

وی بیان داشت: شهرداری در راستای ارائه خدمات به شهروندان زیباسازی مبلمان شهری را در دستور کار خود قرار داده است که رضایت خاطر شهروندان نیز تأمین شده است اما باید شهرداری طبق بودجه مصوب شورا که با حضور مسئولان شهرداری در جلسات متعدد مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته در راستای ارائه خدمات به همه نقاط شهر اقدام کند.

فیروزه با تأکید بر جایگاه نظارتی شورای اسلامی شهر گفت: اين كه گفته مي شود از زمان واگذاري امور به شوراها، تغيير و عزل شهرداران نسبت به گذشته بيشتر شده است، درست نبوده و حتي طبق گزارش مركز مطالعات شوراي اسلامي شهر تهران، تغيير شهرداران در گذشته، بيشتر بوده است. زيرا كه در گذشته، اراده يك نفر در جايگاه دولتي، استاندار يا فرماندار، شهردار را نصب و يا عزل مي كرده است. در حالي كه اكنون، بركناري شهرداران بدون اراده دو سوم اعضاي شوراي اسلامي شهر، امكان پذير نيست. بنابراين تا زماني كه شهردار از حمايت اكثريت اعضا برخوردار است، مي بايست كار خود را در چارچوب مصوبات، بودجه و قوانين با قدرت دنبال كند.

رئیس شورای اسلامی شهر با تأکید بر لزوم ایجاد خلاقیت و نوآوری در حوزه شهرسازی عنوان کرد: در توافقات املاک حاشیه شهر با توجه به این که هنوز زیرساخت های خدماتی در این نقاط ایجاد نشده است پیشنهاد می شود شرکت های خدمات رسان با همکاری و تعامل با یکدیگر ایجاد تونل انرژی را مد نظر قرار داده تا روند زیرسازی در حواشی و اراضی تازه تفکیک شده به درستی پایه ریزی شود.

فیروزه به ارتباط تنگاتنگ شورای اسلامی شهر، شهرداری، نظام مهندسی و راه  شهرسازی اشاره و عنوان کرد: بایستی مشکلات در حوزه ساخت و ساز آسیب شناسی شده و علل عدم رغبت سرمایه گذاران بررسی شود.

وی اظهار داشت: افزایش یک طبقه مازاد بر تراکم که سال گذشته در شورای شهر  مورد تصویب قرار گرفت همچنان به علت عدم اقدام راه و شهرسازی  و استانداري محترم در خصوص تصویب ضوابط، همچنان معلق باقیمانده و بسیاری از شهروندان را بلاتکلیف گذاشته است که بایستی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت