امروز : جمعه, 11 فروردین 1402

به معلولان بیشتر توجه كنیم

طبق آمار سازمان ملل بیش از نیم میلیارد نفر از انسان ها به دلیل ابتلاء به نارسایی های جسمی – ذهنی یا حسی معلول می شوند. افراد معلول یک دهم جمعیت بیماران هر کشور را تشکیل می دهند و گفته شده که حدود 80 درصد معلولین در کشورهای در حال توسعه می باشند. زیرا اغلب معلولیت ها در اثر سوء تغذیه، فقر ، عدم توجه به مراقبت ها بهداشتی ، آموزشی و ... ایجاد می شوند. ازدیاد جمعیت – نبودن منابع کافی – نبود آموزش لازم – نبود برنامه های توانبخشی در کشورهای توسعه یافته به این مشکلات دامن می زند در حالی که معلولان در این کشورها به توجه زیادی نیاز دارند به و این موانع اجتماعی معلولین را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می سازد ، و نگرش عوامانه و غیر کارشناسانه اجتماعی نسبت به معلولان آنان را تا حد زیادی از زندگی و روابط اجتماعی دور می کند. این قابل ذکر است که به علت عدم تساوی در برخورداری زنان و مردان معلول از مراقبت های بهداشتی، آموزشی، شغلی، خدمات اجتماعی، پیامدهای معلولیت زنان به گونه های حادتری بروز می کند.

متاسفانه به نقل از یکی از رسانه ها حدود 15 هزار نفر از مردم خراسان شمالی دچار معلولیت هستند. ما از مردم و مسئولین استان، انتظار داریم که به جای نگاه ترحم آمیز به این دوستان که باعث رنجش آن ها می باشد دست به دست هم داده تا بتوانیم گرهی از مشکلات آن ها را حل کنیم. اکثر مردم جامعه و مسئولین ، بارها و بارها و حتی در کلام خود اذعان داشته که این افراد با وجود مشکلات فراوان دارای اراده ای مستحکم هستند و عده ای از آن ها توانسته اند تا این برهه از زندگی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند. اما وقتی پای عمل به میان می آید گویا تمام آن گفته ها و وعده ها رنگ می بازند. مثلاً وقتی صحبت از 3 % درصد سهم معلولان از اشتغال در ادارات به میان می آید کسی به این قانون جامعه عمل نمی پوشاند. لزوم مناسب سازی معابر شهری برای معلولان که متاسفانه ، مناسب محدودیت ها و نازهای آنان طراحی نشده، نبود رابط در ادارات برای برقراری ارتباط، درمان و هزینه های بالای آن و یا نبود امكانات مناسب در بیشتر ادارات برای تردد معلولان. به هر حال با نگاهی به وضعیت معلولین در استان ، می توان به این واقعیت رسید که جامعه معلولان ما با مشکلات زیادی روبرو هستند.

به نظر بنده فاصله بین معلولیت و سلامت یک چشم بر هم زدن است ودر هر شرایطی امکان دارد فردی دچار معلولیت شده و این وظیفه آحاد جامعه است که افراد معلول را از یاد نبرند و با برداشتن گام های موثر در جهت رفع مشکلات آن ها بکوشند.

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت