امروز : چهارشنبه, 16 آذر 1401

بافت تاریخی سبزه میدان هم اكنون تبدیل به موش خانه شده است

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: بافت تاریخی سبزه میدان این شهر هم اکنون تبدیل به موش خانه و مارمولک خانه شده است.

اعظم السادات افشین فر در جلسه علنی شورای شهر بجنورد با اشاره به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی استان مبنی بر احیاء بافت تاریخی این بخش از شهر با مشارکت شهر و مالکان آن منطقه اظهار کرد: هم اکنون این قسمت تاریخی از شهر تبدیل به محل انبار پنبه، پشم و ابر برای ساخت تشک شده است و احیاء بافت تاریخی آن موجب رونق دوباره کار کسبه آنجا خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید نقاط گردشگری برای شهر بجنورد ایجاد کنیم، افزود: در حال حاضر زمانی که گردشگر به این شهر وارد می شود جزء نشان دادن حسینیه جاجرمی و آیینه خانه مفخم محلی دیگر برای نشان دادن نداریم بنابراین احیاء این نقطه از بافت تاریخی از شهر موجب حضور بیشتر گردشگران در شهر می شود.

افشین فر ادامه داد: مگر شهرداری به دنبال آن نیست که این نقطه از شهر را تبدیل به نگین گردشگری تاریخی کند، حال که میراث فرهنگی قدم برداشته است، شهرداری نیز باید در این خصوص کاری بکند.

وی بیان کرد: شهرداری در مشارکت برای احیاء بافت تاریخی سبزه میدان ضرر نمی بیند چرا که مدت هاست آن منطقه تبدیل به مخروبه شده و این نهاد، درآمدی از آنجا نداشته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بافت تاریخی سبزه میدان به دوره صفویه بازمی گردد، تصریح کرد: هم اکنون اداره کل میراث فرهنگی استان مبلغ پنج میلیارد ریال اعتبار دارد.

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد نیز در این خصوص با اشاره به اینکه در گذشته رونق خاصی در این منطقه وجود داشته است اما در حال حاضر رونق از آنجا رفته و تبدیل به انبار شده است، گفت: احیاء این منطقه به معنای رد مالکیت افراد نیست بلکه این امر موجب می شود تا حجره ها دوباره فعال شوند.

علیرضا باغچقی با اشاره به پیشنهادات ارائه شده میراث فرهنگی برای احیاء آنجا اظهار کرد: این اداره کل درصدد است تا آنجا را با مشارکت شهرداری و مالکان دوباره زنده کند.

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت