امروز : جمعه, 11 فروردین 1402

بررسی تعدیل نیرو و بدهی شهرداری در شورای شهر بجنورد

در یک‌صد و پنجاه و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر بجنورد به موضوعاتی همچنین، تعدیل نیرو شهرداری، بدهی شهرداری به اداره گاز، ابطال قرارداد المان میدان امام رضا(ع)، متمم بودجه و... پرداخته شد.

به گزارش روزنامه اتفاقیه، اعظم السادات افشین فر، رییس شورای اسلامی شهر بجنورد در ابتدای این جلسه گفت: برخی از افراد که تعدیل ‌شده بودند بر اساس سوابق کاری نبودند. همچنین چند نفر را بدون مصوبه شورا جذب کرده‌اید(شهرداری) که آن‌ها نیز باید تعدیل شوند.

شهردار بجنورد در این باره در جمع اعضای شورای اسلامی بجنورد گفت: ما تاکنون بر اساس قانون عمل کرده‌ایم. اکثر نیروهایی که مدنظر شما است، کارگران فصلی فضای سبز هستند. در بحث جذب نیرو باید سقف مبلغ رعایت شود و تعداد مطرح نیست.

 

روح‌الله براتیان اظهار کرد: از شهریور امسال به جای پرداخت حقوق به کارگران، آبیاری قطره‌ای و بارانی را در دستور کار شهرداری قرارداده‌ایم. این کار مشکلات شهرداری را در اوایل سال برای جذب و همچنین بحث تسویه حساب کارگران در ابتدای فصل سرما کاهش می‌دهد.

وی تصریح کرد: در این دوره علاوه بر سوابق کاری، میزان رضایت مدیران از کارگر و همچنین میزان تحصیلات نیز لحاظ شده است.

نایب‌رییس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز این باره خطاب به شهردار گفت: استانداری چند ماه پیش اعلام کرد که هر یک از شهرداری‌های استان که نیرو لازم دارند اعلام کنند؛ اگر نیرو لازم داشتید، اعلام می‌کردید و اگر لازم نداشتید چرا اکنون نیرو گرفتید.

رضا فیروزه یادآور شد: در کلیپ‌هایی که شهردار به شورا برای اخذ رأی اعتماد داده بود، اظهار کرد که 60 درصد نیروهای شهرداری مازاد هستند. اکنون نیروهایی برای شهرداری جذب‌شده‌اند.

فیروزه افزود: اگر در آن زمان به نیروها و کار شهرداری واقف نبودید و در حال حاضر احساس می‌کنید که نه‌تنها نیرو مازاد وجود ندارد بلکه نیرو اضافی هم لازم دارید، از ما تقاضا کنید ما هم اجازه جذب نیرو را به شما می‌دهیم.

براتیان اظهار کرد: شورا فقط می‌تواند برای جذب نیرو بودجه تعیین کند و بر اجرای بودجه نظارت کند و نمی‌تواند بر روی تعداد نیروهای جذب‌شده بحث کند.

علیرضا باغچقی یکی دیگر از اعضای شورای شهر بجنورد ادامه داد: تعدیل نیروهای واردشده بدون ضوابط موردنظر اعضای شورا بوده است، و یکی از انتقادهای شورا بر این است که چرا شهردار لیست خواسته‌شده را به شورا ارائه نداده است و از سوی دیگر عدم رعایت انصاف در تعدیل نیروها، و ورود نیرو با عنوان کار در حوزه فضای سبز اما به‌کارگیری آن‌ها در بدنه اداری شهرداری از دیگر انتقادهای اعضای شورای شهر بوده است.
شهردار تأکید کرد: شهرداری جذب و یا تعدیل نیروی خارج از ضوابط نداشته است، و در مورد شرکت نیروی انسانی نیز شهرداری بر طبق بودجه مصوب شورا، نیرو جذب کرده است که در سال آینده نیز جذب نیروی شرکتی نخواهیم داشت.

فیروزه عنوان کرد: مستنداتی در اختیار داریم مبنی بر اینکه شهرداری بجنورد 61 نیرو را جذب کرده است و شما نیز منکر آن می‌شوید.

براتیان اعلام کرد: بنده جذب 61 نیرو را قبول ندارم، چون شهرداری امسال به جذب نیروی جدیدی احتیاج نداشت...
بدهی 4 میلیاردی شهرداری به اداره گاز

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: اداره گاز نامه‌ای را برای دریافت بدهی 4 میلیاردی خود از شهرداری به شورا فرستاده است.

اعظم السادات افشین فر اظهار کرد: بدهی شهرداری به اداره گاز مربوط به جایگاه‌های CNG است. این بدهی در صورتی به وجود آمده که شما پول گاز فروخته‌شده را، به صورت نقدی از مردم اخذ می‌کنید ولی نمی‌توانید پول اداره گاز را بدهید.

رضا فیروزه، نائب رئیس شورای شهر بجنورد نیز گفت: مدیریت مالی شهرداری بجنورد همانند کشتی به‌گل‌نشسته شده است، به‌گونه‌ای که درآمد شهرداری به جای اینکه صرف ارائه خدمات بهتر شود صرف پرداخت بدهی‌های می‌شوند.

شهردار بجنورد نیز دراین‌باره اظهار کرد: در اوضاع بحرانی مدیریت شهرداری را بر عهده گرفتم و در این اوضاع بحرانی نیز در حال مدیریت آن هستم.

براتیان اظهار کرد: بنده طی این دو سال شهرداری بجنورد حدود 10 میلیارد و 668 میلیون تومان گردش مالی با شرکت گاز استان داشته که هشت میلیارد و 100 میلیون تومان را به شرکت گاز پرداخت کرده و حدود دو میلیارد و 800 میلیون تومان به این شرکت بدهکار است.

براتیان تصریح کرد: شورای شهر بجنورد، شهرداری را در استفاده از اغلب ابزارهای مالی برای تأمین نقدینگی ممنوع کرده است، آیا جز این انتظار دارید که این کشتی به گل ننشیند.

وی درخواست کرد: شورای شهر بجنورد کمک کند تا شهرداری بجنورد مطالبات خود را از ادارات پس بگیرد.
افشین فر اظهار کرد: شرکت گاز استان اعلام کرده است در صورتی که شهرداری بجنورد نسبت به پرداخت بدهی‌های خود به شرکت گاز اقدام نکند، تحویل گاز به سه واحد CNG شهرداری را قطع می‌کند.
براتیان اعلام کرد: در صورتی که شرکت گاز استان این اقدام را انجام دهد، شهرداری بجنورد نیز ارائه خدمات خود را به این شرکت قطع می‌کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر بجنورد عنوان کرد: شیوه مدیریتی اجراشده در سه واحد CNG شهرداری صحیح نبوده چراکه این واحدها درآمدزا نبوده‌اند.

حسین پیلتن تصریح کرد: شورای شهر و فرمانداری بجنورد با تهاتر زمین در قبال پرداخت بدهی‌ها به ادارات نیز مخالف هستند و این رویه را خلاف قانون می‌دانیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر نیز پیگیر اخذ مطالبات شهرداری بجنورد از ادارات بوده‌اند که در همین راستا، استاندار نیز اعلام کرده است که شهرداری بجنورد برای بازپس‌گیری مطالبات خود از ادارات باید مستندات واقعی ارائه دهد تا تسویه‌ها انجام شوند.

ابطال قرارداد المان میدان امام رضا(ع)

رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری (حقوقی) شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: در جلسه کمیسیون نظارت قرارداد المان امام رضا بررسی شد که چند نکته غیرقانونی در آن به چشم می‌خورد.

علی‌اکبر هاتفی اظهار کرد: مواردی که در آن‌ها تخلف صورت گرفته است بدین شرح است؛ 1_عدم رعایت قانونی در ترک تشریفات مناقصه با شرکت باروس. 2_ خروج از بودجه مصوب با اختلاف 400 میلیون تومانی؛ بودجه مصوب شورا 387 میلیون تومان بود ولی رقم قرارداد 728 میلیون تومان است. 3_ مخالفت نماینده شورا در کمیسیون معاملات با استعلام‌های شرکت مربوطه طراحی المان.

وی تأکید کرد: طراحی المان 66 میلیون تومان هزینه داشته و این با اظهارات شهردار در تناقض است چراکه ایشان گفته بودند این طراحی رایگان انجام شده است. برای پی این میدان نیز حدود 120 میلیون تومان هزینه برداشته است.

نایب‌رییس شورای شهر نیز گفت: زمانی را تعیین کنید تا شهرداری این میدان را ساماندهی کند. این‌گونه نشود که شهرداری بگوید شورا مخالفت کرد و دیگر کاری برای آن انجام ندهند.

متمم شهرداری

افشین فر نامه در خصوص ارسالی شهرداری به شورا گفت: متمم بودجه شهرداری در کمیسیون برنامه و بودجه شورا رد شد و شورا از شهرداری درخواست کرد که متمم را تصحیح کند و برای شورا بفرستد.
وی اظهار کرد: اکنون شهرداری برای شورا نامه فرستاده که متمم شهرداری تغییری نمی‌کند و آن را در صحن علنی شورا رأی‌گیری کنید.

متمم شهرداری در صحن علنی نیز رد شد.

 وکیل گرفتن برای شورا

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: در سال‌های گذشته برخی تخلفات در شهرداری انجام‌گرفته بود که ما از آن اطلاعی نداشتیم ولی به همراه مجرمین به دادگاه رفتیم. تنها جرم ما بی‌اطلاعی از این تخلف بود.
اعظم السادات افشین فر اظهار کرد: چون ما از قوانین حقوقی و روال اداری کارها در تمامی ادارات اطلاعات کاملی نداریم، وکیلی را برای دفاع از حق شورا در ادارات می‌گیریم.

گرفتن وکیل برای دفاع از حق شورا در ادارات تصویب شد.

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت