امروز : سه شنبه, 18 بهمن 1401

بررسی احداث بازارچه دریایی و پروتئین در شهر بجنورد

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد در جلسه علنی شورا گفت: در سال 90 سرمایه‌گذاری به منظور احداث بازارچه دریایی و پروتئین به این شهر مراجعه کرده است. اجرای این پروژه در سال 91 توسط اعضای دوره سوم شورا به تصویب رسید اما بنا به دلایلی تاکنون اجرایی نشده است.
اعظم السادات افشین فر بابیان اینکه شهرداری مکاتبه‌ای مبنی بر تقاضای تمدید قرارداد با شورا را داشته، افزود: مقرر شده بود که تا این طرح در محل زمین کشتارگاه قدیم اجرایی شود اما این زمین در تملک شهرداری بوده اما سند به نام این نهاد نبوده است.
آقایی، سرمایه‌گذار این پروژه که در جلسه حضور داشت گفت: برای این پروژه تاکنون پنج میلیارد هزینه کرده‌ام؛ 4 میلیارد برای ابزارآلات و 1 میلیارد نیز برای نقشه هزینه شد.
آقایی تصریح کرد: برای این پروژه 100 میلیارد تومان اعتبار گرفتم و این اعتبار نیز از منابع خارج از استان تأمین‌ شده است. در حال حاضر زمینی را در اختیار من نمی‌گذارند تا ساخت‌وساز را شروع کنم. چون رهبر معظم انقلاب دو سال پیش به این استان سفر کردند، اولویت با استان شما است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: این طرح در سال 91 در شورا مصوب و قرار بر این شد تا نقشه‌ها آماده و طی سه ماه اجرایی شود اما پس ازآن پیگیری‌های لازم از سوی سرمایه‌گذار انجام نشد.
حسین پیلتن افزود: تا جایی که بنده به خاطر دارم قرار بود زمین آن ملک به نام سرمایه‌گذار سند بخورد بلکه این طرح به صورت مشارکتی با این نهاد انجام شود.
شهردار بجنورد نیز در خصوص زمین کشتارگاه قدیم بجنورد بیان کرد: پیش از این، زمین تحت مالکیت شهرداری نبوده و تا یک ماه قبل نیز این زمین بلاتکلیف بوده است.
روح‌الله براتیان تصریح کرد: اما با پیگیری‌های انجام‌شده مراحل انتقال سند به نام شهرداری در حال انجام است و قول داده‌شده تا سند این زمین پیش از پایان امسال به نام شهرداری سند بخورد.
++ تأخیر طولانی مدت ساخت المان میدان امام رضا (ع)
اعظم السادات افشین فر با طرح سؤالی از شهردار مبنی بر ارائه گزارشی در خصوص وضعیت طرح المان امام رضا (ع) گفت: سؤال اصلی اعضای شورا این است که قرارداد منعقدشده با پیمانکار برای طراحی و اجرای المان، به تصویب شورا نرسیده است.
روح‌الله براتیان نیز در پاسخ به این سؤال با اشاره به تخصصی بودن کار اجرای این المان اظهار کرد: این امکان وجود نداشته که اجرای المان را به فراخوان عمومی بگذاریم و نیاز به پیمانکار متخصص و باسابقه‌ای بوده که این کار را انجام دهد و به همین دلیل موضوع را برای انتخاب پیمانکار به کمیسیون ماده 14 ارجاع داده‌ایم و قراردادی با پیمانکار منعقدشده است.
علی کبر هاتفی رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری(حقوقی) شورا توضیح داد: شهردار بجنورد برای ترک تشریفات باید مصوبه شورا را از صحن علنی شورا اخذ می‌کرد این درحالی است که شورا هنوز نمی‌داند طرف قرارداد این طرح چه کسی است؛ این قرارداد غیرقانونی است چراکه قرار بر این بود تا شورا برای انعقاد قرارداد با پیمانکار توجیه شود و سپس شهرداری اقدام به ساخت المان کند ولی در حال حاضر چنین اتفاقی نیفتاده است.
رضا فیروزه نایب‌رییس شورای شهر بجنورد نیز اظهار کرد: عمده قراردادهای شهرداری به‌طور مشخص با یک شرکت بوده است و سایر شرکت‌های تخصصی از این عملکرد شهرداری ناراضی هستند که چرا قراردادها فقط با یک شرکت منعقد می‌شود.
براتیان با تأکید بر اینکه قرارداد انحصاری نبوده است، اظهار کرد: شهرداری هنوز برای این المان هزینه‌ای نکرده و فقط محاسبات اجرای طراحی را انجام داده است و اگر شورا بر ادامه این طرح موافق نیست اعلام کند تا کار را متوقف کنیم.
وی تأکید کرد: تمام مراحل ترک تشریفات، انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد قانونی بوده و ترک تشریفات بر اساس کمیسیون ماده 14 صورت گرفته است.
براتیان درباره دلایل تأخیر تحویل المان میدان گفت: در طرح اول ارتفاع المان 19 متر بود و از 8 رواق تشکیل‌شده بود. به دلیل اینکه در معرض باد شدید بود و در طرح اولیه نیز نمای سنگی برای این المان در نظر گرفته‌شده بود، ساخت این المان خطرآفرین بود. در همین راستا این میدان را دوباره طراحی کردیم.
وی افزود: دلیل بعدی نیز عبور خط لوله اصلی گاز شهر از زیر این میدان بود. خط لوله گاز شهری باید در عمق یک متر و 60 سانتی‌متری زمین باشد ولی خط لوله‌ای که ما با آن در میدان امام رضا (ع) مواجه شدیم در عمق 60 سانتی‌متری زمین بود. زمان زیادی را برای جابجایی این لوله صرف کردیم.
افشین فر در پایان اعلام کرد: نامه‌ای به شهرداری ارسال خواهد شد تا شهرداری روال کاری اجرای این پروژه را از ابتدا به شورا اعلام کند و کمیسیون نظارت و پیگیری نیز موظف به بررسی روند کار خواهد شد تا اگر پروژه تاکنون به صورت قانونی اجرایی شده، ادامه کار دهد و اگر تخلفی در اجرای آن صورت گرفته روال کاری از ابتدا به صورت قانونی اجرایی شود.
++ تفویض امضا شهردار
در پایان جلسه موضوع تفویض امضا شهردار برای مرکز پژوهش‌ها نیز مطرح شد و براتیان دراین‌باره گفت: به دلیل تخصصی بودن مسائل و موضوعات مرکز پژوهش‌ها صلاح‌دیدم که امضا را به فردی مصلح واگذار کنم.
در این جلسه محمدحسن شادمهر رییس کمیسیون عمران و ترافیک شهری شورا تفویض امضای شهردار را در مرکز پژوهش‌ها بر عهده گرفت.

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت