امروز : جمعه, 11 فروردین 1402

باغچقی، عضو شورای اسلامی شهر بجنورد مطرح کرد: مدیریت پسماند در بجنورد نیازمند فرهنگ‌سازی و همراهی مردم است

باغچقی، عضو شورای اسلامی شهر بجنورد مطرح کرد: مدیریت پسماند در بجنورد نیازمند فرهنگ‌سازی و همراهی مردم است

 

عضو شورای شهر بجنورد با اشاره به نقش مهم مدیریت پسماند در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: این امر مستلزم فرهنگ‌سازی و همراهی مردم است.
علیرضا باغچقی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: مدیریت پسماند و تفکیک زباله تر از خشک در مبدأ یکی از مهم‌ترین عوامل به‌منظور حفظ منابع ملی است که هر شهروند باید نقش خود را در این خصوص ایفا کند.
باغچقی بابیان اینکه جداسازی زباله سبب کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل پسماند و افزایش بازیافت زباله می‌شود، عنوان کرد: تحقق این امر در راستای اقتصاد مقاومتی است.
وی تصریح کرد: تفکیک زباله از مبدأ علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط‌زیست برای تهیه منابع اولیه، منابع ملی را برای نسل‌های آینده حفظ خواهد کرد و منافع اقتصادی زیادی نیز خواهد داشت.
این عضو شورای شهر بجنورد با اشاره به اینکه اجرای طرح تفکیک از مبدأ مستلزم انجام کار فرهنگی و به‌خصوص همراهی مردم است، افزود: نداشتن برنامه مدون و از سویی عدم استقبال شهروندان، سبب کمرنگ بودن عملیاتی شدن این طرح در مرکز شهر شده است.
باغچقی بیان کرد: خوشبختانه در حاشیه‌های شهر طرح تفکیک با موفقیت روبرو بوده و آن‌هم به دلیل بُعد اقتصادی است که مردم در راستای کاهش هزینه‌ها اقدام به جداسازی پسماندهای تر از خشک می‌کنند.
وی تفکیک زباله را مهم‌ترین عامل در جهت حفظ مواد اولیه در طبیعت عنوان کرد و گفت: روزانه به‌طور میانگین ۱۲۰ تَن زباله از سطح شهر جمع‌آوری می‌شود که اگر در این خصوص مدیریت صورت بگیرد، بسیاری از هزینه‌ها ازجمله هزینه حمل‌ونقل و هزینه تولید مجدد از طریق استفاده از مواد بازیافتی کاهش پیدا می‌کند.
وی با اشاره به مشکلاتی که در خصوص بازیافت زباله به‌صورت مدون در بجنورد وجود دارد، اظهار کرد: کارخانه بازیافت باوجود سرمایه عظیمی که برای آن هزینه شد اما به دلیل مشکلات گوناگون به نتیجه نرسید که شورای شهر و شهرداری مجدداً در حال پیگیری برای راه‌اندازی آن است.
باغچقی تصریح کرد: راه‌اندازی مجدد کارخانه بازیافت بجنورد از حیطه اختیارات ما خارج‌شده و نیازمند مساعدت جدی سایر نهادها است.
وی اظهار کرد: گرچه این مهم هنوز محقق نشده است اما در مرحله نخست تفکیک پسماند از مبدأ می‌تواند کمک زیادی در کاهش آلودگی محیط‌زیست و حفظ آن برای نسل‌های آتی داشته باشد.
این عضو شورا از اختصاص اعتباراتی در بودجه سال ۹۵ برای مسائل فرهنگی و زیست‌محیطی در رابطه با این موضوع خبر داد و عنوان کرد: این اقدامات در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی کمک زیادی به شهروندان خواهد کرد

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت