امروز : چهارشنبه, 16 آذر 1401

خلف وعده استانداری برای ساخت پایانه مسافربری جدید بجنورد

 

ساخت پایانه مسافربری جدید بجنورد طبق قرار داد شهرداری با استانداری قرار بود توسط استانداری ساخته و به شهرداری تحویل داده شود اما آن گونه که رئیس شورای شهر می گوید استانداری به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده  و همچنان ساخت پایانه جدید، طرحی روی کاغذ باقی مانده است.
«محمدی»یکی از شهروندان بجنوردی در همین ارتباط می گوید: مسئولان وعده داده بودند که پایانه مسافربری جدید بجنورد ساخته می شود و دیگر مسافران در ورودی های شهر سرگردان و منتظر ناوگان حمل و نقل برون شهری نمی شوند، اما با وجود گذشت سال ها هنوز اقدامی برای این مهم انجام نشده است.
«براتی پور» یکی دیگر از شهروندان بجنوردی می گوید: در حال حاضر برخی شهروندان بجنورد که قصد سفر به مشهد، شهرهای شمالی و تهران را دارند در مسیرهای ورودی و خروجی شهر منتظر می مانند که نیازمند ساماندهی است.
یکی دیگر از شهروندان می گوید: ساخت پایانه مسافربری مناسب در مسیر مشهد و تهران به دلیل تردد بالای مسافران ضروری است.
«نوری» می افزاید: مسئولان وعده داده بودندکه  پایانه مسافربری مناسبی برای شهروندان مرکز استان احداث خواهند کرد ، اما بعد از گذشت سال ها گویا این وعده خود را به فراموشی سپرده اند.
وظیفه استانداری
در همین خصوص، رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به این که طبق قراردادی که با استانداری وجود دارد، استانداری باید عملیات صفرتا صد پروژه پایانه مسافربری بجنورد را انجام دهد،می گوید: استانداری وظیفه دارد پایانه مسافربری را با افق 25 ساله با بهترین مصالح بسازد و در اختیار ما قرار دهد.
 «پیلتن» با اشاره به این که استانداری در این خصوص به تعهد خود عمل نکرده است، می افزاید: آنان می گویند ما زمین مورد نظر برای ساخت پایانه مسافربری را برای شما تغییر کاربری می دهیم این درحالی است که زمینی که تغییر کاربری بدهند به درد شهرداری نمی خورد زیرا شهرداری خودش می تواند با مالک توافق کند و تغییر کاربری بگیرد.
وی بیان می کند: با این وجود ما این شرایط را هم قبول کردیم و گفتیم شاید مالکان در مسیر جاده مشهد برای احداث پایانه مسافربری به توافق برسند اما آنان نیز برای توافق اقدامی نمی کنند.وی با اشاره به این که در این خصوص، جلسه ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد، بیان می کند: در این جلسه وعده داده شد که در این باره  رایزنی های لازم انجام شود.
وی تصریح می کند: قرار شد در این رابطه، استانداری و شهرداری نسبت به تعیین زمین اقدام کنند و سپس تفاهم نامه ای با سازمان مدیریت و برنامه ریزی منعقد شود تا  بتوانیم مبلغ مورد نظر را برای ساخت آن در نظر بگیریم.
وی با اشاره به این که متأسفانه این اقدام توسط استانداری انجام نشده، بیان می کند: با وجود این که به شهرداری پیشنهاد داده شده است که از استانداری به دلیل آن که زمین پایانه مسافربری مرکز استان را تملک  و  در آن ساخت و ساز کردند  اما برای پایانه جدید مسافربری اقدامی انجام ندادند، شکایت کند اما  شهرداری تاکنون به این مهم ورود پیدا نکرده است.
نقطه سر خط
 رئیس کمیسیون ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر بجنورد هم می گوید: باتوجه به این که استانداری به تعهدات خود برای اختصاص اعتبارات لازم برای ساخت پایانه جدید مسافربری مرکز استان با وجود گذشت سال ها عمل نکرده بهتر است  قسمتی از پایانه مسافربری مرکز استان که در  اختیار استانداری است، کارشناسی شود که در اختیار شهرداری یا استانداری قرار گیرد و مابقی زمین ترمینال هم در اختیار شهرداری باشد.
«نقیب» می افزاید: از 5 هکتار زمین پایانه مسافربری بجنورد که ساختمان استانداری ساخته شده است 3 هکتار به ارزش 45 میلیارد تومان باقی می ماند که چنانچه این قسمت به استانداری داده شود 20 سال طول می کشد که بخواهد پول را پس بدهد.وی بیان می کند: بهتر است زمین مورد نظر در پایانه فعلی مرکز استان در اختیار شهرداری قرار بگیرد و از طریق کمیسیون ماده 5 تغییر کاربری لازم انجام شود تا از محل فروش زمین بتوانیم پایانه مسافربری جدید را بسازیم.
وی ادامه می دهد: در حال حاضر 6 سال از این موضوع می گذرد و دوباره با عمل نکردن به تعهدات  به سرخط برگشته ایم.

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت