امروز : سه شنبه, 18 بهمن 1401

فعالیت غیر استاندارد سنگ شكن ها

فعالیت غیر استاندارد سنگ شكن ها

 

فعالیت سنگ  شکن های نزدیک به حریم شهر بجنورد غیر استاندارد است. عضو شورای اسلامی شهر بجنورد با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: وجود سنگ شکن ها و معادن در اطراف شهر بجنورد از دلایل انتشار ریزگردها هستند.
«باغچقی» با اشاره به مصوباتی که سنگ شکن ها را ملزم به خروج از حریم و محدوده شهری می کند، اضافه کرد: با این حال در محدوده و حریم شهر بجنورد سنگ شکن هایی وجود دارد که آسیب های اصلی شهر همین نقاط هستند.
وی ادامه داد: فعالیت سنگ شکن ها غیر استاندارد است که این امر مشکلات ناشی از سنگ شکن ها را مضاعف می کند.وی با بیان این که ریزگردها دارای 2 منشأ با برد طولانی و کوتاه داخلی است، گفت: کانون ریز گردهای غرب کشور گسترده و کانون آن خارج از مرزهای کشور است.وی با بیان این که بخشی از کانون ریزگردها داخلی است، اظهارداشت: تخریب هایی که در استان اتفاق می افتد، خشکسالی ها و بسیاری دلایل دیگر موجب شدت گرفتن پدیده گرد و غبار می شود.وی با بیان این که چند عامل موجب پدیده ریزگردها در شهر بجنورد می شود، عنوان کرد: بخشی از کانون ریزگردها داخلی است که ناشی از تخریب هایی است که در منابع طبیعی و محیط زیست استان اتفاق می افتد.وی ادامه داد: بجنورد دارای توپوگرافی کاسه ای شکل است و این امر موجب شده گرد و غبار و ریزگردهای ناشی از تخریب ها با باد به سمت این کاسه کشیده شود.وی با بیان این که برخی دلسوزی ها موجب تخریب طولانی مدت و آسیب بیشتر می شود، اظهارداشت: برخورد با تخریب منابع طبیعی باید جدی تر انجام شود و باید به این نکته توجه داشت که می توان با جایگزین کردن برخی مشاغل راه تخریب منابع طبیعی را مسدود کرد.
وی با بیان این که ارائه آموزش به روستاییان هم در کنترل تخریب ها و تبعات ناشی از آن مؤثر است، عنوان کرد: آموزش هایی برای روستاییان وجود دارد اما کافی نیست به نحوی که در برخی روستاها متوجه این مهم نیستند که از اراضی برای خود مردم حفاظت می شود.
«باغچقی» مدیریت نشدن شرایط را موجب تشدید اثرات ریزگردها در دراز مدت دانست و افزود: خشکسالی ها، فعالیت سنگ شکن ها، تخریب منابع طبیعی و عوامل دیگر در ایجاد کانون های ریزگردها موثر هستند بنابراین همه دستگاه های متولی در کنترل آن دخیل هستند.
وی دادن هشدار به دستگاه های متولی را نیازمند داشتن آمار ذکر و عنوان کرد: تنها یک دستگاه سنجش نقطه ای وجود دارد که با این یک دستگاه نمی توان آلودگی تمام شهر را برآورد کرد و به معنای دیگر ابزار لازم را برای آمار در اختیار نداریم.

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت