امروز : پنج شنبه, 20 بهمن 1401

اعضای شورای شهر بجنورد از دغدغه و اولویت های این شهر می گویند

اعضای شورای شهر بجنورد از دغدغه و اولویت های این شهر می گویند

بجنورد- ایرنا- مشکلات ترافیکی، بالا بودن جمعیت حاشیه نشین و نبود درآمد پایدار از مشکلات اساسی و مهم در بجنورد است که اعضای شواری این شهر بر حل آن در این دوره تاکید دارند.

بیش از یک دهه از انتخاب شهر 200 هزار نفری بجنورد به عنوان مرکز خراسان شمالی گذشته است اما هنوز بسیاری از زیرساخت ها و امکانات رفاه شهری برای شهروندان این شهر مهیا نشده است.
وجود مشکلات مورد تایید مسئولان و متولیان شهری نیز هست و به اذعان آنان هنوز درخواست ها و نیازهای مردم این شهر به خوبی پاسخ داده نشده است.

* مطالبات مردم بجنورد بخوبی پاسخ داده نشده است
نائب رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد بیان اینکه تاکنون مطالبات مردم شهر در بجنورد به خوبی پاسخ داده نشده است بیکاری را از مشکلات مهم در جامعه عنوان کرد.
جمشید گریوانی با بیان اینکه خراسان شمالی و شهر بجنورد دچار عقب ماندگی است و تاکنون نتوانسته ایم به مطالبات مردم پاسخ دهیم گفت: بحران ترافیک در معابر شهری، یکی دیگر از مشکلات است که شهروندان بجنورد را دچار زحمت کرده است.
وی اظهار کرد: کاسه ای بودن شهر بجنورد سبب شده است این شهر درمعرض آلودگی هوا قرار گیرد و افزایش ترافیک بر ایجاد مشکل آلودگی هوا شدت می دهد.
وی با بیان اینکه شهرداری بجنورد مطالبات زیادی از دستگاه های اجرای دارد که هنوز دریافت نشده است پیگیری برای دریافت این مطالبات را از برنامه های شورای پنجم عنوان کرد.
این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد، پرداخت نشدن حقوق معوق کارگران فضای سبز، کارگران پسماند و رانندگان اتوبوسرانی را از دغدغه های شورای شهر عنوان کرد و گفت: شهرداری بجنورد نیاز به یک خانه تکانی اساسی و نیاز به بازسازی دارد.
وی با اشاره به نتیجه نرسیدن فعالیت کارخانه کمپوست در بجنورد گفت: کارخانه کمپوست نیز به علت بی تدبیری و کوتاهی مسئولان به نتیجه نرسید.
گریوانی تصریح کرد: 40 میلیارد ریال برای اجرای کارخانه کمپوست بجنورد هزینه شد اما به علت بروز مشکلات اجتماعی به تعطیلی کشیده شد و اکنون کارخانه کمپوست جدید نیز معطل مانده است.

*حمایت از ورزش محلات
رئیس کمیسیون ورز ش و جوانان شورای اسلامی شهر بجنورد نیز گفت: جامعه نیاز به شادابی و نشاط دارد اما فضای ورزشی در این شهر مناسب و کافی نیست.
سیداحمد وکیلی با بیان اینکه حمایت از ورزش های سنتی و بومی و محلی از دیگر برنامه های ما است اظهار کرد: حمایت از ورزش محلات ایجاد فضای ورزشی روباز در منطقه های مختلف در این دوره از شورا پیگیری می شود.
وی با اشاره به استقبال کوهنوردان از حضور در کوه باباموسی گفت: این مسیر که مورد استقبال همه است نیاز به تامین روشنایی دارد و بنا داریم تا علاوه بر ایجاد فضای سبز در این مسیر، آلاچیق هایی نیز در مسیر کوه بابا موسی ایجاد شود.
وی از پیگیری برای ایجاد بوستان ورزشی در بجنورد خبر داد و گفت: ایجاد بوستان ویژه ورزش نیز پیگیری می شود.
وکیلی گفت: ایجاد دیواره صخره نوردی در شهربازی از قول هایی است که پیش از این داده شده بود که تلاش داریم محقق شود و همچنین ایجاد مسیر دوچرخه سواری که از نیازهای شهروندان بجنورد است مورد تاکید شورای شهر است.
وی درباره ایجاد بوستان بانوان گفت: دوبرار، مکان مناسبی برای ایجاد بوستان بانوان نیست و بوستان بانوان باید در مکان مناسب تری اجرا شود بر این اساس، تلاش داریم تا این بوستان در شهرک ولی عصر ایجاد شود.
این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد اظهار کرد: ساخت خانه جوانان از دیگر برنامه ها است و با ساخت این خانه ها، امور مربوط به جونان به دست خود جوانان پیگیری می شود.

*ایجاد کارگروه اقتصاد و سرمایه گذاری
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بجنورد با بیان اینکه سند توسعه شهر بجنورد با رویکرد بجنورد 1400 در این شورا پیگیری می شود گفت: یکی از برنامه های شورای پنجم، تشکیل کارگروه اقتصاد و سرمایه گذاری است زیرا این کارگروه یکی از نیازها در عرصه اقتصاد است.
بهمن جباری اظهار کرد: برای حل مشکلات اقتصادی بخش خصوصی باید وارد عرصه شود زیرا گر از توان این بخش استفاده نشود نمی توان بهبود وضعیت را انتظار داشت.

* دریافت مطالبات شهرداری پیگیری می شود
جباری با اشاره به مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی گفت: دریافت مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی باید پیگیری شود، البته مردم نیز به شهرداری بجنورد بدهکار هستند که درخواست می شود برای تامین منابع مالی، این مطالبات را پرداخت کنند.
وی تاکید کرد: شهروندان باید در قبال خدماتی که از شهرداری دریافت می کنند، مطالبات شهرداری را پرداخت کنند.
جباری اظهار کرد: بودجه شهرداری بجنورد یکهزار و 300 میلیارد ریال است که از این رقم، 600 میلیارد ریال به عنوان اعتبار جاری است و 692 میلیار ریال اعتبار عمرانی است و بابت دیون نیز 355 میلیون ریال دیده شده است.
وی افزود: از ارقام مربوط به دیون، 310 میلیارد ریال مربوط به بخش عمرانی است.
وی با بیان اینکه از 692 میلیارد ریال اعتبار عمرانی، 310 میلیارد ریال جزو دیون است گفت: بر این اساس در سال 96، شهرداری بجنورد تنها می تواند 380 میلیار ریال اعتبار برای کارهای عمرانی منظور و هزینه کند.
این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: در عمل در نیمه دوم امسال نمی توانیم اعتباری اختصاص دهیم.

* یکپارچه سازی برنامه های فرهنگی
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بجنورد نیز با تاکید بر برابری بهره مندی شهروندان از رفاه شهری گفت: رفع تبعیض ها و نابرابری ها در شهر در این شورا پیگیری می شود.
ابراهیم امانی بااشاره به تعدد ارگان های متولی اجرای برنامه های فرهنگی اظهار کرد: این ارگان ها مدعی هستند که کار فرهنگی دارند با وجود این، این همه مشکلات اجتماعی وجود دارد و آسیب ها کنترل نمی شود و نارسایی ها و مشکلات روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود.
وی افزود: مشکل اساسی این است که فعالیت های فرهنگی یکپارچه سازی نشده است.
وی خاطرنشان کرد: وظیفه این کمیسیون یکپارچه سازی این فعالیت ها است و شورای شهر در این باره آمادگی دارد تا با هماهنگی در برنامه ریزی ها، برنامه های فرهنگی یکپارچه شود.
وی احیای شورایاران را از دیگر برنامه های شورای پنجم عنوان و اظهار کرد: شورایان از برنامه های خوبی بود که در این دوره از شورا تلاش داریم تا احیا شود.

*خرید خودروی نردبان آتش نشانی ضروری است
رئیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شورای اسلامی شهر بجنورد نیز گفت: یکی از نیازهای اساسی شهر بجنورد، تامین تجهیزات ایمنی است.
علیرضا باغچقی اظهار کرد: در این باره خرید خودروی نردبان آتش نشانی از نیازهای اساسی است.
وی بر استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کد و افزود: توسعه حمل و نقل عمومی باید مورد توجه باشد زیرا با توسعه حمل و نقل عمومی، بستر برای استقبال مردم از این ناوگان بیشتر می شود.
وی، پیگیری برای پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری را ضروری خواند و گفت: یکی از مهم ترین اقدامات و اولویت ها باید پیگیری پرداخت این حقوق معوق باشد.
این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: کارگران از قشر ضعیف هستند که پرداخت نشدن این حقوق، معیشت آنان را دچار مشکل می کند.

* ترافیک شهری، حاشیه نشینی و نبود درآمد پایدار سه ضلع مثلث مشکلات مهم بجنورد
رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز گفت: مشکلات ترافیکی، بالا بودن جمعیت حاشیه نشین و نبود درآمد پایدار سه مشکل اساسی و مهم در این شهر است.
مهدی محمدی اظهار کرد: شهرداری بجنورد هنوز نتوانسته است منبع درآمد پایدار داشته باشد و شورای پنجم، تلاش دارد تا در این زمینه اقدامات خوبی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه یک سوم از جمعیت شهر بجنورد معادل 70 هزار نفر در حواشی زندگی می کنند گفت: یکی از مشکلات بزرگ شهر بجنورد، سکونت مردم در حواشی شهر است و ساکنان این مناطق، با مشکلات زیادی روبه رو هستند.
وی تصریح کرد: اصلاح معابر و ایجاد بوستان در محلات از جمله برنامه هایی است که برای توسعه رفاه شهری در این مناطق از شهر برنامه ریزی شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: ترافیک شهری یکی دیگر از معضلات جدی است که باید برای آن چاره اندیشی شود.
شهر 200 هزار نفری بجنورد پس از ارتقای خطه 'شمالی خراسان' به استان تازه تاسیس 'خراسان شمالی' در سال 1383 رشد چشمگیری در بخش ساختمان سازی و افزایش حاشیه نشینی داشته است.

 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت