امروز : دوشنبه, 03 آبان 1400

باید از ظرفیت گردشگری خراسان شمالی برای توسعه اقتصادی بجنورد استفاده كرد

 

باید از ظرفیت گردشگری خراسان شمالی برای توسعه اقتصادی بجنورد استفاده کرد
استاندار خراسان شمالی در همایش تخصصی سرمایه گذاری گفت: از ظرفیت گردشگری برای توسعه اقتصادی بجنورد استفاده کنید.

محمدرضا صالحی در  این همایش تخصصی اظهار داشت: عصر مدیریت شهری به واسطه وصول عوارض به پایان رسیده است چرا که وصول عوارض در راستای نظم دادن و ساماندهی شهری است٬ اما با فروش تراکم و وصول عوارض نمی‌توان به درستی شهر را مدیریت کرد.
وی هدف‌گذاری در همه ارکان کشور را مهم دانست و افزود: آن چیزی که در همه ارکان کشور٬ استان٬ شهرستان و شهر تعریف می‌شود هدف گذاری است و برای رسیدن به آن هدف کلان باید قدم‌های کوتاه و متوالی برداشت. همچنین باید وضعیت فعلی شهر را به خوبی رصد کرد تا متناسب با اهداف بتوان برنامه ریزی داشت.
استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه باید بر اساس سند توسعه٬ فعالیت‌های شهری صورت بگیرد٬ خاطرنشان کرد: با توجه به سند آمایش٬ توسعه استان، شهرستان و شهر را باید شناخت و در راستای اهداف حرکت کرد. همچنین باید نگاه خود را به سطوح بین المللی و ملی معطوف و آن طرح‌ها را در سطح استان عمل کنیم.
صالحی ادامه داد: یکی از مزیت‌های هدف‌گذاری با توجه به سندهای بالادستی٬ جلوگیری از توسعه ناموزون شهری است و باید مردم حاشیه را با ارائه امکانات در همان مکان حفظ و از مهاجرت آن‌ها به مرکز شهر جلوگیری کرد.
 مقام عالی دولت در خراسان شمالی بر روش‌های درآمدزایی شهری تاکید و تصریح کرد: نباید فقط به این فکر بود که از تسهیلات و وام استفاده کرد لذا باید روشهای پول درآوردن و درآمدزایی را تامین کرد و در این راستا اعضای شورا و شهرداران موظف هستند دارایی‌های مخفی را شناسایی کنند.
وی ضمن اشاره به ضرورت ساماندهی موضوع زباله در استان٬ افزود: ساماندهی موضوع زباله از قبیل تفکیک از مبدا٬ جمع‌آوری و تبدیل به ثروت باید با برنامه‌ریزی صحیح انجام شود چرا که می‌تواند به حفظ محیط زیست و درآمدزایی کمک شایانی کند. همچنین  گردشگری نقش موثری در اقتصاد شهری داشته و در این خصوص می‌توان کمپ های ارزان قیمت٬ معرفی جاذبه‌ها و استفاده و بهره برداری صحیح از اماکن تاریخی را در دستور کار قرار داد.
صالحی در پایان اضافه کرد: خراسان شمالی این آمادگی را دارد که فضایی امن برای سرمایه‌گذار و سرمایه به وجود آورده و همچنین تضمین سودهی سرمایه اولیه را به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. همچنین لیست مشوق‌های شهری آماده و اعضای شورا باید در راستای افزایش این تعداد گام بردارند.
مهدی محمدی رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد در این همایش با بیان این مطلب که شورای پنجم بر مدار توسعه شهری گام بر‌می‌دارد اظهار داشت: نگاه به بخش سرمایه‌گذاری نگاهی استانی است و در حوزه مطالعاتی سرمایه گذاری در سه آیتم برندلینگ و بسته‌های سرمایه‌گذاری و( CDS) انجام خواهد شد
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه شهر تبریز در توسعه شهر و سرمایه‌گذاری موفق بوده لذا شهر تبریز به عنوان پایلوت سرمایه گذاری انتخاب شد چراکه کلید موفقیت این شهر نیز طرح‌های مطالعاتی بوده و این مطالعات بر مبنای سوابق تجربی انجام می‌شود
روح‌الله براتیان شهردار بجنورد در همایش تخصصی سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی اظهار داشت: نگاه به بخش سرمایه‌گذاری در شهر٬ نگاهی فرابخشی است و توسعه اقتصادی بر مبنای سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.
وی افزود: خوشبختانه مقدمات مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری صورت گرفته است و در این راستا تیم 60 نفره که عامل توسعه استان آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز بودند طی مدت 12 ماه برنامه‌های منسجم خود را جهت توسعه استان ارائه خواهند کرد.
ایشان ضمن اشاره به برگزاری کارگاه‌های تخصصی در حوزه مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری بیان داشت: از ابتدای بهمن‌ماه٬ کارگاه‌های تخصصی در این حوزه برگزار می‌شود و پس از تغییر نگاه به سرمایه‌گذاری، شرکت‌های موثر در امور بین المللی  جهت برگزاری سمینار بین المللی سرمایه‌گذاری دعوت خواهند شد.

 

 

 

 

  • بازدید امروز: 542
  • بازدید دیروز: 611
  • بازدید ماه: 1619
  • بازدید سال: 98501
  • بازدید کل: 1265171
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت