امروز : پنج شنبه, 10 اسفند 1402

اجازه نخواهیم داد كه افراد قلیلی پیكره منسجم شورا را تضعیف كنند

معاون امور عمراني استاندار خراسان رضوي گفت: بخشداران در سلسله مراتب وزارت كشورند و مديريت بخش در بحث‌هاي سياسي، عمراني و اقتصادي را بر عهده دارند.
سعيد حسين‌پور ‌در پاسخ به اينكه برخي شهرداران و بخشداران در كار شوراها دخالت مي‌كنند، اظهار داشت: صدور پروانه ساخت چندي پيش به دهياري‌ها سپرده شد و هر كس بايد در حوزه ماموريت و ضابطه خودش فعاليت كند و اگر نه با متخلفان برخورد مي‌شود.
وي همچنين در جواب به اختلاف در برخي از شوراها كه توسط رييس شوراي اسلامي استان مطرح شد، اظهار داشت: يكي از دغدغه‌ها اين است كه شاهد برخي اختلافات در جمع دوستان هستيم؛ اختلاف نظر طبيعي است اما اختلافاتي كه به بيرون كشيده مي‌شود باعث دلگيري و عدم شركت بعضي از افراد در جلسات مي‌شود.
حسين‌پور ادامه داد: سعي كنيد انسجام درون شوراها در جهت اهداف و خدمت به مردم باشد، همچنين انتقال اين اختلافات به بيرون باعث مي‌شود مردم داراي شبهه و نگراني شوند و اعتماد مردم به نمايندگان سلب گردد كه مشكلاتي در سطح كشور به وجود مي‌آورد، اين گونه مشكلات را به نحوي مديريت كنيد.
معاون عمراني استاندار خراسان رضوي دخالت در معاملات تجاري را دور از شان شوراها دانست و افزود: برخي اتفاقات در شوراها مي‌افتد كه باعث دخالت اعضا در معاملات ساختارهاي مديريت شهري و روستايي مي‌شود كه اين امر سبب ايجاد شبهه در ذهن مردم مي‌شود كه فلان مسوول فلان معامله را درست كرده است، دوستان با وسعت ديد بالا به اين موضوع بپردازند و اجازه نخواهيم داد كه افراد قليلي پيكره منسجم شورا را تضعيف كنند.
وي برخي درگيري‌ها بين شوراها و شهرداري را مشكلي براي خدمت رساني معرفي كرد و گفت: نبايد بگذاريم اتفاق به حدي بيفتد تا دستگاه‌هاي غيرشورايي مثل دستگاه قضايي براي حل اختلاف وارد عمل شوند.
حسين پور با اشاره به مشاركت مردم به عنوان بحث داراي اهميت خاطرنشان كرد: برخي حركت‌هاي غيرقانوني در شهرها و روستاها شاهد هستيم كه پروانه‌هايي كه صادر مي‌شود و كاملا غيرقانوني است، نبايد اجازه دهيم شهرداري‌ها، شوراها و دهياران وارد كارهاي غير قانوني شوند حتي اگر درآمد آن براي شهرداري‌ بالا باشد.
معاون عمراني استاندار خراسان رضوي، با بيان اينكه شانزدهم ماه جاري آزمون شهرداري‌ها برگزار مي‌شود، بيان كرد: نزديك به 1400 نفر براي 67 شهرداري جذب خواهيم نمود كه از اين تعداد 25 درصد سهميه جانبازان و خانواده شهيدان است و 950 نفر ديگر آن طي آزموني كه توسط سازمان سنجش و وزارت علوم طراحي گرديده انتخاب مي‌شوند، چيزي حدود 22 هزار نفر ثبت‌نام كردند كه روزهاي شنبه و يكشنبه هفته جاري سايت براي آخرين بار باز و يرايش مي‌شود.
وي در پاسخ به سوال رييس شوراي اسلامي خراسان رضوي مبني بر سفر آينده هيات دولت به خراسان رضوي گفت: دور چهارم سفرهاي هيات دولت آغاز شده است و تا قبل از پايان سال هيات دولت به خراسان رضوي خواهد آمد لذا احساس مي‌كنيم علاوه بر مصوبات جديد اقتصادي،‌ گردشگري و عمراني پروژه‌هاي قبلي را نيز دنبال خواهيم کرد.
حسين‌پور در پاسخ به سوالي كه درباره بافت‌هاي فرسوده روستايي شد، اظهار داشت: چهار سال از مقاوم‌سازي روستايي مي ‎گذرد و به زودي 80 هزارمين واحد مقاوم‌سازي شده تحويل داده مي‌شود؛ هر ساله سهميه بافت‌هاي فرسوده را داريم كه امسال قول دادند سهميه ويژه به اين بخش بدهند.
وي در پاسخ به اينكه چرا قيمت تاكسي‌ و اتوبوس در سال جاري در شوراي شهر تعيين نشد، گفت: تعيين قيمت تاكسي ‌و اتوبوس وظيفه شوراهاست اما به خاطر يارانه‌ها و اينكه هزينه حمل و نقل بالا رفته و سازمان سوخت شكل گرفت؛ تاكنون بر اساس برآورد هزينه، امسال هشت ميليارد و 400 ميليون تومان در اختيار اتوبوس‌راني و 3.5 ميليارد تومان به قطار شهري مشهد اختصاص پيدا كرد، اما بايد اين اختلاف قيمت و برآورد هزينه براي قيمت نهايي در هر اتوبوس مشخص مي‌شد که اين كار در سازمان سوخت شكل گرفت.
حسين‌پور ادامه داد: به همين منظور به هزينه متوسط هر اتوبوس500 هزار تومان اضافه شد كه در سال گذشته 16 درصد و امسال 20 درصد افزايش قيمت داشته‌ايم و اين دخالت فقط مربوط به هدفمند كردن يارانه‌ها بود.
معاون عمراني استاندار خراسان رضوي در پاسخ به بحث آسفالت شهري ‌گفت: دو سال قير يارانه‌اي به شهرداري داديم و بيش از 17 ميليارد ريال از اعتبارات براي آسفالت شهري اختصاص داده شد؛ همچنين امسال بحث نهضت آسفالت و دستيابي را همراه با اداره راه و ترابري آغاز كرديم.
وي با اشاره به اينكه 80 درصد اعتبارات روستايي به راه اختصاص گرفته است، اظهار داشت: بيش از 2000 كيلومتر راه روستايي داريم كه نياز به نگهداري، تعمير و تعريض دارند، همچنين بيش از 90 درصد از روستاهاي استان داراي طرح‌ هادي هستند كه متاسفانه كمتر از 30 درصد به دليل كمبود بودجه اين طرح صورت نگرفته است.
حسين‌پور با توجه به فصل‌ سرما و سوال در مورد بحث سوخت رساني به روستاها خاطر نشان كرد: فكر نكنم درباره نفت سفيد مشكلي وجود داشته باشيم چرا كه سهميه 120 ليتري اعلام کرديم همچنين در تابستان يك سهميه 400 ليتري براي ذخيره‌سازي اعلام كرده‌ايم و در جلسه اخير يك سهميه 200 ليتري نيز اعلام شده است.
وي نقش و مشاركت مردم در بحث مديريت شهري را مهم دانست وافزود: امسال 30 ميليارد تومان براي جداسازي آب شرب از آب فضاي سبز هزينه كرديم و در كل 6 سالي كه از عمر دهياري‌ها مي‌گذرد بيش از 100 ميليارد تومان به دهياري‌ها براي ماشين آلات ساخت و ساز پرداخت کرده‌ايم.

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت