امروز : جمعه, 07 بهمن 1401

باید با مسببان محو لوح تاریخی بوستان بش‌قارداش بجنورد برخورد شود

 

عضو شورای اسلامی بجنورد:

باید با مسببان محو لوح تاریخی بوستان بش‌قارداش بجنورد برخورد شود

 

عضو شورای اسلامی بجنورد با انتقاد شدید از محو لوح تاریخی بوستان ملی‌بش قارداش، بر برخورد قانونی با مسببان این حرکت ضد فرهنگی تاکید کرد.

جمشید گریوانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد با بیان اینکه اخیراً پیرو گزارش‌های مردمی در مورد انعکاس اخباری در فیس‌بوک متوجه تخریب لوح و نوشته تاریخی؛ پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک در بالا سر چشمه تاریخی بوستان ملی بش‌قارداش شدیم گفت: بی‌تردید این اقدام از ناحیه تمام مردم فرهنگ دوست محکوم است.

به گفته عضو شورای اسلامی بجنورد فرد یا افرادی ناشناس روزهای گذشته نسبت به تخریب و سیمان کاری این لوح تاریخی چندین دهه ساله این بوستان اقدام کرده‌اند.

وی اظهار کرد:اعضای شورای همچنین در نشست این هفته خود موضوع را بررسی و در مورد تخریب این لوح تاریخی بیانیه صادر و از شهرداری خواستار پیگیری جدی این موضوع خواهند شد.

گریوانی با اشاره به تماس‌های شهروندان در مورد این اقدام ضد فرهنگی تصریح کرد: باید تخریب کننده این اثر فرهنگی تاریخی در مورد این اقدام غیر قانونی خود پاسخ گو باشد.

به گزارش فارس،بوستان ملی بش‌قارداش در 6 کیلومتری بجنورد در مسیر جاده بجنورد اسفراین قرار دارد. تاریخی پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته است. به سبب اقامت چهار فصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافته است. طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم اکنون نیز به این نام معروف است. تصویری قدیمی از بش‌قارداش نام این مکان یعنی بش‌قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب مأموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و مأموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را این‌چنین نقل می‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شده است. قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالاً این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته‌اند پدید آمده است.

در پایین کوه و در شعاع استخر آن یک شعار سنگ تراشیده‌ای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک بر روی کوه حک شده است.

سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ تراش بجنوردی می‌باشد که در سال 1300 و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دل‌ها تاریخ آن را به 1300 خورشیدی نوشته ‌است. در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سال‌های قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌اند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود 200 سال پیش تا کنون پابرجاست. به گزارش فارس،این مکان تفریحی دارای سه استخر می‌باشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شده است که اکنون به خاطر مشکل کم آبی تنها یک  استخر تزئینی در ابتدای این بوستان ملی دارای آب است.نمازخانه ،تلفن همگانی، سوپر مارکت ، سیستم روشنایی در شب، پارکینگ، وسایل بازی کودکان، کمپ نیروی انتظامی، پست امداد و نجات هلال احمر ، آنتن دهی همراه اول و ایرانسل ، آب شرب و سرویس بهداشتی از جمله امکانات محیا شده در این بوستان به شمار می‌رود. انتهای پیام/63002/ش40

 

خبرگزاری فارس، 91/12/26 

    File engine/modules/prostats.php not found.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت