امروز : پنج شنبه, 06 آذر 1399

عوارض محلی شهرداری با رویكردی جدید در سال 92

 

عوارض محلی شهرداری با رویکردی جدید در سال 92

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بجنورد:

در جلسه علنی روز چهارشنبه، رئیس شورای اسلامی شهر، چگونگی تنظیم دفترچه عوارض محلی شهرداری در سال 92 را تشریح و جهت تصویب نهایی به جلسه رسمی شورای اسلامی شهر ارائه کرد.

سید محمد لنگری ضمن اشاره به اهم خصوصیات دفترچه عوارض در سال 92، افزود: در طی سال جاری، با برگزاری جلسات متعددی با کارشناسان مرتبط و خبرگان محلی با موضوع بررسی ردیفهای عوارضی تعریف شده در سایر مراکز استانها، اقدام به تهیه و تدوین دفترچه عوارض برای بجنورد شده است؛ با این رویکرد که حدالامکان عدالت و رعایت حقوق شهروندی محقق شود.

وی افزود: در سال جاری مبنای محاسبه تمامی عوارض، ارزش معاملاتی دارایی است و از ارجاع امور در شهرداری به نظریه کارشناسی جلوگیری می شود.

لنگری اظهار داشت: قطعاً این مسئله می تواند تا حد زیادی ضمن صرفه جویی در زمان پاسخگوئی به شهروندان و کاهش هزینههای غیر ضروری کارشناسی، عدالت را جهت پرداخت عوارض موجب شود.

وی یادآور شد: در گذشته بسیاری از عوارض نظیر تراکم، حذف پارکینگ، ارزش افزوده ناشی از طرحها و ... دارای رقم ثابت برای کل شهر بود که در دفترچه سال جاری با رویکردی متفاوت به این صورت که مبنای تعیین قیمت در هر منطقه براساس ارزش معاملاتی دارایی بوده و بسته به برخوردار یا غیر برخوردار بودن منطقه، مبلغ عوارض تغییر می کند.

وی خاطر نشان کرد: ابلاغ دفترچه عوارض محلی در سال 92 تا حد زیادی روانسازی فرآیند صدور پروانه ساختمانی و سایر امور مرتبط در شهرداری را باعث و پاسخگویی به شهروندان را تسریع خواهد کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر گفت: یکی از مزایای تغییر در عوارض این است که جرایم کمیسیون ماده صد دیگر تک نرخی نخواهد بود. زیرا مطابق با سه منطقه A: برخوردار (مرکزی)، B: نیمه برخوردار (میانی) و C: ضعیف (حاشیه) شهر، این جرایم به سه بخش تقسیم شده است.

لنگری بیان داشت: برای منطقی کردن ارزش معاملاتی املاک در مناطق مختلف شهر، جلسات متعددی با حضور کارشناسان و خبره های محلی برگزار شد که هم اکنون دفترچه ارزش معاملاتی در دست بررسی است که پس از تایید نهایی، از طریق پورتال شورای اسلامی شهر و شهرداری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: با تغییراتی که در نحوه محاسبات و سایر بخش ها ایجاد شده می توان گفت تحولی در بحث عوارض شهرداری بجنورد محسوب می شود که بسیار ارزشمند است و این جداول و فرمول های محاسبه عوارض تا سال ها ماندگار خواهد بود و این موضوع باعث شفافسازی محاسبات در عوارض شهرداری خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر خاطر نشان کرد: یکی از شاخصههای بودجه سال 92 در مقایسه با سال جاری این خواهد بود که در بودجه سال آتی، تعریف پروژههای عمرانی از حالت کلی خارج و به صورت محلهای تعریف شده تا شورایاران بتوانند بر روند اجرای پروژه های عمرانی در محلات نظارت داشته باشند.

  • بازدید امروز: 40
  • بازدید دیروز: 212
  • بازدید ماه: 1351
  • بازدید سال: 225180
  • بازدید کل: 1120994
طراحی، اجرا و پشتیبانی: سفارش دات نت